Lyon: Skvost francouzské kultury a gastronomie

Lyon (Auvergne-Rhône-Alpes, Francie)
Lyon (Auvergne-Rhône-Alpes, Francie)

Lyon není jen městem s bohatou historií, ale také kulinářskou metropolí Francie. Skrývá v sobě neuvěřitelnou směsici architektury, kultury a umění, a je to místo, kde si každý návštěvník najde něco pro sebe. Ať už jste dobrodruh, gurmán nebo historik, Lyon vás zaujme svým unikátním půvabem.

Historie Lyonu

Historie Lyonu je bohatá a rozmanitá a odráží se v architektuře, kultuře a životním stylu města. Každá éra zanechala svou stopu, a dělá z Lyonu jedno z nejfascinujících a historicky nejbohatších měst v Evropě.

Starověk

Lyon byl založen v roce 43 př. n. l. Římany pod názvem Lugdunum a brzy se stal hlavním městem tří galských provincií. Jeho strategická poloha na soutoku dvou řek, Rhôny a Saôny, z něj učinila ideální místo pro obchod a také pro obranu. V této době byly postaveny mnohé monumentální stavby, jako je římské divadlo a odeon.

Středověk

Po pádu Římské říše se Lyon stal součástí Burgundského království. V raném středověku zde vzkvétala náboženská kultura, a byla zde založena mnohá klášterní společenství. V 11. a 12. století se město stalo významným ekonomickým centrem, zejména díky výrobě a obchodu s hedvábím.

Renesance

V období renesance prožil Lyon další rozkvět, zejména díky své roli v mezinárodním bankovnictví a obchodu s knihami. V této době byla postavena nádherná renesanční sídla, z nichž mnohá stojí dodnes v historické čtvrti Vieux Lyon.

Průmyslová Revoluce

Devatenácté století přineslo průmyslovou revoluci a s ní růst města jako významného průmyslového centra. Textilní průmysl nadále dominoval, ale postupně se začaly rozvíjet i další odvětví.

20. Století

Během první a druhé světové války byl Lyon místem mnoha dějinných událostí, včetně odporu proti nacistické okupaci během druhé světové války. V poválečném období se město stalo centrem modernizace a rozvoje, s velkým důrazem na kulturu a vzdělání.

Současnost

Dnes je Lyon třetí největší město Francie a důležité ekonomické, kulturní a vzdělávací centrum. Jeho bohatá historie je živá v mnoha památkách, muzeích a kulturních tradicích, které odrazí jeho jedinečnou identitu.

10 Nejzajímavějších míst v Lyonu

Každé z těchto míst představuje různé aspekty Lyonu, od jeho bohaté historie až po současnou kulturu. Navštívením těchto míst získáte hluboký vhled do duše tohoto nezapomenutelného města.

1. Basilique Notre-Dame de Fourvière

Postavená v pozdním 19. století, tato bazilika dominuje městu z vrcholu kopce Fourvière. Je známá svými impozantními mozaikami a nádherným panoramatickým výhledem na celý Lyon.

2. Vieux Lyon

Vieux Lyon je jedním z nejzachovalejších středověkých a renesančních městských celků v Evropě. Uličky jsou lemovány barevnými budovami, tradičními restauracemi a unikátními obchůdky.

3. Muzeum Miniatur a Filmových Dekorací

S více než 120 detailními scénami je toto muzeum nejen fascinujícím pohledem na filmový průmysl, ale také na umění miniaturizace, které je v Lyonu tradicí.

4. Parc de la Tête d'Or

Tento 117 hektarů rozlehlý park je oázou klidu. Nabízí zoologickou zahradu, růžovou zahradu, jezero s možností projížděk na lodi a mnoho dalších atrakcí pro celou rodinu.

5. Traboules

Tyto tajné chodby v historickém centru byly používány hedvábníky pro rychlejší přístup k řece. Některé jsou otevřené veřejnosti a nabízejí fascinující pohled do historie města.

6. Muzeum Výtvarných Umění

Domov jedné z nejbohatších sbírek výtvarného umění ve Francii, toto muzeum hostí díla od antiky až po současnost. Kolekce zahrnuje díla Rembrandta, Rubense, Moneta a mnoho dalších.

7. Place Bellecour

Toto obrovské náměstí je jedním z největších otevřených náměstí ve Francii. Je domovem krásné sochy Ludvíka XIV a je obklopeno několika významnými obchody a kavárnami.

8. La Croix-Rousse

Tato čtvrť byla srdcem hedvábnického průmyslu v Lyonu. Zachovala si bohémskou atmosféru, s mnoha uměleckými ateliéry, nezávislými obchůdky a úžasnými výhledy na město.

9. Opéra de Lyon

Tento architektonický skvost byl renovován v 90. letech a je nyní kombinací historické a ultra-moderní architektury. Jeho program zahrnuje nejen opery, ale také koncerty, balety a další představení.

10. Lyon Aquarium

S více než 40 akvárii, Lyon Aquarium umožňuje návštěvníkům poznat fascinující podmořský svět. Nabízí různé zóny, včetně tropické oblasti a dotykových bazénů.

Gastronomie Lyonu

Gastronomie v Lyonu je opravdu něco, co si zaslouží pozornost, a je jedním z hlavních důvodů, proč mnoho cestovatelů navštěvuje toto město. Lyon je často označován jako gastronomická metropole Francie, a jeho kulinářské dědictví odráží bohatou historii a kulturní rozmanitost regionu.

Tradiční Lyonská Kuchyně

Tradiční lyonská kuchyně je známá svou jednoduchostí, kvalitou surovin a zároveň i svou bohatostí a výraznými chutěmi. Některé klasické pokrmy zahrnují:

Quenelles: Tradiční noky z odpalovaného těsta do které se často přidává rybí nebo drůbeží maso a vaří se ve velkých hladkých koulích a často se podávají s omáčkou.

Cervelle de Canut: Doslovně přeloženo jako "tkalcův mozek", tato pomazánka je z měkkého sýra, který je ochucený bylinkami, česnekem, cibulí a olivovým olejem.

Tablier de Sapeur: Tento křupavý pokrm je vyrobený z marinovaných hovězích dršťek (blána bachoru), obaleného ve strouhance a smaženého do zlatova.

Boudin Noir: Tento typ krvavého jitrnice je velmi populární a podává se často s jablky.

Bouchons

Bouchons jsou tradiční lyonské hospůdky, které servírují místní speciality. Jsou známé svou rodinnou atmosférou a autentickými recepty, které se předávají z generace na generaci. Pokud chcete zažít pravou lyonskou gastronomii, návštěva alespoň jednoho bouchonu je nezbytností.

Moderní Gastronomie

Lyon se také stává centrem moderní a inovativní kuchyně, s mnoha špičkovými šéfkuchaři, kteří kombinují tradiční techniky s mezinárodními vlivy. To vede k vytvoření unikátních a vzrušujících pokrmů, které můžete ochutnat v mnoha luxusních restauracích ve městě.

Víno a Sýry

Region kolem Lyonu je také známý svými výjimečnými víny, zejména z oblastí Beaujolais a Côtes du Rhône. Sýrová kultura je také v Lyonu výrazná, s mnoha lokálními sýry, jako je Saint-Marcellin a Saint-Félicien.

Sladkosti

Lyon má také bohatou tradici v cukrářství a čokoládovnictví. Typické lyonské dezerty zahrnují Tarte à la Praline, sladký koláč s červenými praženými mandlemi, a Coussin de Lyon, marcipánovou bonbónu pokrytou čokoládou.

Gastronomie v Lyonu není jen o jídle; je to kulturní zážitek, který se prolíná s historií, tradicí a společenským životem města. Od rustikálních bouchonů až po elegantní restaurace, od tradičních receptů až po avantgardní kuchyni, Lyon nabízí něco pro každého milovníka jídla.

Restaurace

Luxusní - Paul Bocuse: tato tříhvězdičková restaurace Michelin je pojmenovaná po legendárním šéfkuchaři a nabízí vysoce kvalitní jídla.

Střední kategorie - Le Sud: restaurace s rozumnými cenami, nabízející středomořskou kuchyni.

Laciná restaurace - Les Fils à Maman: neformální bistro s domácím jídlem v retro stylu.

Ubytování

Lyon nabízí širokou škálu ubytování pro každý rozpočet a vkus, od luxusních hotelů přes stylové hotely střední třídy až po cenově dostupné hostely. Níže jsou uvedeny některé z nejlepších možností:

Luxusní Hotely

Villa Florentine: Tento luxusní hotel se nachází v bývalém klášteře z 17. století a nabízí nádherný výhled na město Lyon. Nabízí prostorné pokoje, wellness centrum, venkovní bazén a Michelinskou restauraci.

Cour des Loges: Tento pětihvězdičkový hotel v historické části Lyonu kombinuje staromódní šarm s moderním komfortem. Nabízí luxusní pokoje a apartmá, gurmánskou restauraci a wellness centrum s bazénem.

InterContinental Lyon - Hotel Dieu: Nachází se v bývalé nemocnici, jedné z největších historických budov ve městě, tento hotel nabízí luxusní ubytování s panoramatickým výhledem na město.

Hotely střední třídy

Okko Hotels Lyon Pont Lafayette: Tento čtyřhvězdičkový hotel nabízí moderní a komfortní ubytování v centru Lyonu za rozumnou cenu. Jeho nabídka zahrnuje snídani a odpolední občerstvení.

Hôtel Silky by HappyCulture: Tento hotel se nachází v historickém budově v centru Lyonu a nabízí stylové pokoje a snídani. Poloha hotelu je ideální pro prozkoumávání města.

Hotel Carlton Lyon - MGallery: Tento hotel je známý svým krásným historickým vzhledem a moderním komfortem. Má také wellness centrum s hamamem a nabízí masáže.

Cenově dostupné hotely

Hotel du Helder: Tento dvouhvězdičkový hotel nabízí jednoduché, ale pohodlné pokoje a je velmi dobře situovaný pro návštěvu města.

Ho36 Hostel: Tento moderní hostel nabízí cenově dostupné ubytování v pěší vzdálenosti od hlavních turistických atrakcí. Má také bar a kavárnu.

Away Hostel & Coffee Shop: Tento hostel nabízí smíšené nebo samostatné pokoje a je oblíbený pro svou přátelskou atmosféru, čistotu a vynikající polohu.

Netradiční ubytování

Alter'hostel: Tento ekologický hostel nabízí ubytování v blízkosti řeky Saône a podporuje místní umělce a ekologické projekty.

La Péniche sur le Rhône: Pro opravdu jedinečný zážitek zvažte pobyt na této lodi na řece Rhône, která nabízí komfortní kabiny s nádherným výhledem.

Maison d'Hôtes Côté Saône: Tento penzion nabízí ubytování v historické budově s krásnou zahradou a nabízí domácí snídani.

Ať už hledáte luxusní ubytování, přátelský hostel nebo unikátní zážitek, Lyon má něco pro každého cestovatele.

Výlety po okolí

Lyon je dokonalým výchozím bodem pro objevování krásy a kultury okolních regionů. Zde je několik tipů na výlety, které si nenechte ujít:

Beaujolais: Tento malebný vinařský region se nachází severně od Lyonu a je známý svými světově proslulými víny, především lehkými a ovocnými Beaujolais. Navštivte některé z mnoha vinařství, ochutnejte místní vína a prohlédněte si idylické vinice.

Perouges: Tato středověká vesnice je jednou z nejkrásnějších ve Francii. Její kouzelné uličky a historické budovy vás vrátí zpět v čase. Nezapomeňte ochutnat místní specialitu - galetu de Pérouges, což je sladká mandlová palačinka.

Vienne: Toto město je známé svými římskými památkami, včetně impozantního amfiteátru, kde se každoročně koná prestižní jazzový festival. Město také nabízí několik muzeí a starobylých kostelů.

Parc de la Tête d'Or: Tento obrovský městský park je ideálním místem pro piknik nebo procházku. Kromě krásných zahrad a jezera nabízí park také zoologickou a botanickou zahradu.

Annecy: Toto město je známé jako "Benátky Alp" a je oblíbeným místem pro jeho krásné staré město s kanály a květinovými mosty, stejně jako pro jeho krásné jezero obklopené horami. V zimě je to také skvělé místo pro lyžování.

Chamonix-Mont-Blanc: Toto horské město je jedním z nejznámějších lyžařských středisek na světě. Kromě zimních sportů můžete také navštívit Mer de Glace, největší ledovec ve Francii, nebo se vydat na turistické výlety v letních měsících.

Všechny tyto destinace jsou snadno dostupné z Lyonu, ať už autem nebo veřejnou dopravou, a nabízí bohaté možnosti pro objevování francouzské kultury a krajiny mimo město.

Pár slov na závěr

Lyon je skutečným klenotem Francie, který nabízí nespočetné možnosti k prozkoumání pro každého návštěvníka. Od své bohaté historie přes ikonické architektonické skvosty, fascinující muzea až po jeho světoznámou gastronomii, Lyon opravdu zaujme a pohltí každého, kdo se rozhodne ho navštívit.

Navíc, díky své ideální poloze, je Lyon také skvělým výchozím bodem pro další dobrodružství v regionu Rhône-Alpes a jeho okolí. Ať už si zvolíte procházku vinicemi Beaujolais, návštěvu středověké vesnice Perouges nebo dobrodružství v Alpách, budete mít možnost zažít autentický francouzský život v jeho nejlepší podobě.

Nepřehlédněte tento úchvatný klenot a nechte se unést do světa elegance, historie a kulinářských požitků. Připravte se na objevování, ochutnávání a užívání si všeho, co tento úžasný město a jeho okolí nabízí.

Booking.com