Pařížská čtvrť La Défense

Pařížská čtvrť La Défense (Francie)
Pařížská čtvrť La Défense (Francie)

Možná se vám při vyslovení slova Francie nevybaví jako první, ovšem zcela jistě ji znáte. Řeč je o La Défence, pařížské čtvrti proslulé luxusem, podobně jako třeba slavná nákupní galerie Lafayette. Ta se za pouhá desetiletí své existence stala doslova synonymem supermoderní a futuristické architektury. A to dokonce natolik, že platí za pojmenování, kterým symbolicky nazýváme podobné čtvrti v jiných městech.

Třeba o pražské Pankráci se říká, že jde o „pražskou La Défense“. Ta pravá La Défense však stojí pouze ve francouzské metropoli, kam se podíváme i v následujících řádcích. Vskutku impozantní výhled na La Défense se skýtá při pohledu od vítězného oblouku přes Champs Elyssés, pak ji máme jako na dlani. Čtvrť začala na severozápadním předměstí Paříže vyrůstat teprve v padesátých letech dvacátého století. Stojí na místě původního pomníku La Défense (Obrana) z druhé poloviny devatenáctého století, který připomínal padlé francouzské vojáky v prusko-francouzské válce.

Původ jejího názvu je tedy jasný. Dodejme, že pomník byl při výstavbě čtvrti dočasně přemístěn, aby byl po dokončení stavebních prací opět vrácen na místo. La Défence je proslulá mrakodrapy, které se tyčí do výše více než úctyhodných 100 metrů (připomeňme, že nejvyšší budova v České republice, brněnská AZ Tower, dosahuje výšky 111 metrů). Mrakodrapy v La Défense vyrůstaly v několika vlnách a kopírovaly přitom aktuální vývoj světové ekonomiky. V šedesátých letech například po celém světě jako houby po dešti rostly kancelářské budovy, a tak ani Paříž nezůstala pozadu.

Kanceláře, hotely a další obchodní prostory dnes zabírají 160 hektarů, obchodní plochy zabírají neuvěřitelné 3 milióny m2 a na území 600 000 m2 se rozkládají plochy obytné. Symbolem čtvrti La Défense je moderní vítězný oblouk, vztyčený k dvoustému výročí Velké francouzské revoluce v roce 1989. S výškou 110 metrů více než dvojnásobně převyšuje ten původní, Napoleonův Vítězný oblouk z počátku devatenáctého století.

Booking.com