Bretaňský Carnac nejsou jen slavné megality

Carnac v Bretani (Francie)
Carnac v Bretani (Francie)

Nevelké městečko Carnac v regionu Bretaň, podobně jako taktéž slavný britský Stonehenge, proslulo zejména neolitickými megality, Nedaleko města se nachází tisíce menhirů v řadách a také dolmeny. Avšak Carnac nabízí i další zajímavosti.

Vývoj lidstva v muzeu prehistorie i legenda o Corneliovi

Přímořské městečko Carnac s necelými 5000 v apartmánu Morbihan nabízí kromě megalitů mnohem více. Jedním z výjimečných zážitků je návštěva zdejšího muzea prehistorie (Musée de Préhistorie). Uvidíte zde jedinečnou sbírku předmětů dokumentující lidský vývoj. Od lebek, rytin v kamenu až po například šperky. Další historickou zajímavostí je kostel Église St-Cornély zasvěcený patronu všech rohatých zvířat, Corneliovi.

V kostele můžete spatřit unikátní dřevěný strop s malbami výjevů života Cornelia. Také ke Corneliovi se pojí legenda o menhirech – dle pověsti po vypovězení z Říma a pronásledování římskými legiemi se ocitl „na konci světa“ (rozuměj nejzápadnější cíp Bretaně) a nemohl se vrátit zpět, proměnil vojáky v kameny. Muzeum megalitů (Maison des Mégalithes) nabízí prohlídku pravěkého umění staveb. Další významnou památkou je mohyla Saint-Michel s úctyhodnou základnou rozměru 125 x 60 metrů a mohyla je vysoká 12 metrů. Je taktéž dílem z období neolitu. Další památky jsou kaple La Madelaine a Saint-Michel.

Carnac nejsou jen megality, i když jsou s městem všudypřítomně spjaty

Dnes je Carnac, město mezi řekami Etel a Auray, oblíbeným turistickým letoviskem Francie a megality dodávají samozřejmě na návštěvnosti. Megality v Carnacu nejsou rozhodně jediným důvodem, proč se sem vypravit, i když je město s nimi spjato na každém kroku. I přes mnohdy nepříznivější počasí v Bretani má Carnac své kouzlo a je oblíbeným letoviskem u moře.

Půvab má nejen díky mystickým megalitickým stavbám, ale nabízí další zajímavé památky a ukazuje vývoj lidstva v dobách prehistorických. Z Carnacu se můžeme vydat na další cestování a navštívit další zajímavá místa Francie nejen v Bretani. Například nedaleké středověké městečko Auray s impozantními městskými hradbami, městečka Vannes či Josselin. V Bretani můžeme také navštívit Pontivy. Ze vzdálenějších cílů pak například Nantes v sousedním regionu Pays de Loire.

Booking.com