Carnac s neolitickými megality a mohylou

Neolitické megality v Carnacu (Bretaň - Francie)
Neolitické megality v Carnacu (Bretaň - Francie)

Řeknou-li se megality, obvykle lidi napadne jako první slavné anglické Stonehenge. Bretaň však skrývá u městečka Carnac v départamentu Morbihan neméně pozoruhodné megality. Jedná se o dolmeny a rozseté menší menhiry. Samotné městečko je historickou baštou s řadou kostelů a umělých kaplí, hlavním turistickým lákadlem jsou kamenné stavby. Nachází se zde více než 8000 menhirů z místního kamene.

Menhiry v Carnacu jsou starší než egyptské pyramidy, původ i účel jsou domněnkami

Slovo megalit je řeckého původu a spojuje slova „velký“ a „kámen“. Carnac je takřka detektivkou sám o sobě. O původu, respektive významu těchto megalitů se mnoho neví. Menhiry pochází z dob neolitu, byly postaveny cca před 6000 lety a jsou tedy pravděpodobně starší než pyramidy v Gíze. Patří tak nejstarším památkám nejen Francie, ale i celého světa spolu například se zikkuratem v Uru. Menhiry jsou rozsety v pravidelných řadách (alignements mégalithiques), mnohdy dlouhé i kilometr. Nejdelší řadou je Ménec. Otázkou zůstává, kdo a proč tolik menhirů postavil a jaký měly význam pro tehdejší společnost. Je pravděpodobné, že souvisí s kultem slunce a sloužily jako kultovní stavby.

Dolmeny i neolitická mohyla oplývají mnohými tajemstvími

Kromě těchto řad menhirů Carnac nabízí také dolmeny, které jsou většími stavbami a jsou patrně přibližně stejného stáří. Význam dolmenů se uvažuje jako pohřebiště, avšak jsou to pouze domněnky. K nejstarším památkám patří také mohyla Saint-Michel, jejíž stavba se datuje do neolitu přibližně 5000 až 3400 př. n. l. Základna má rozměry 125 x 60 metrů a výška je 12 metrů. Hrob významného člena obsahoval nejrůznější pohřební předměty, které jsou nyní vystaveny v muzeu prehistorie (Musée de préhistoire) v Carnacu. Od mohyly je na městečko pěkný výhled i do okolní krajiny Bretaně.

Do okolí za dalším poznávání historie Bretaně

Carnac tak dodnes zůstává se svými menhiry městem opředeným tajemstvími historie. Pro další cestování nabízí Bretaň mnoho dalších zajímavých míst. Například města Pontivy s impozantním zámkem Rohan a bazilikou Notre-Dame-de-Joie, vévodské město Vannes oplývající středověkou architekturou, Auray, kde nejmalebnější část tvoří středověké centrum s přístavem či Josselin, poklidné městečko pro klidnou dovolenou.

Booking.com