Lyžování ve Francii

Lyžování ve Francii
Lyžování ve Francii

Stejně jako sjezdovky v Dolomitech, tak i lyžování ve francouzských Alpách může být opravdu zajímavým způsobem trávení zimní dovolené. Pokud v souvislosti s tím rádi vyhledáte bujarý společenský život a hledáte zejména místo, kde bude sníh a zase jen sníh, navštívte údolí Val Thorens, nacházející se v nadmořské výšce 2300 metrů. Sjezdovky se nachází mezi jednotlivými domky, lanovky míjejí jen těsně okna ubytoven. Jedná se vlastně o nejvyšší zimní středisko v celé Evropě a je také jedním z největších.

Na francouzských sjezdovkách často leží dostatek sněhu i v březnu nebo i během dubna, konec lyžařské sezony je každoročně naplánován na čtvrtý květen.

Pravým centrem lyžování v celé Francii je ale středisko Mottaret/Méribel, kde jsou k dispozici například pouze sedačkové nebo kabinové lanovky, obyčejný vlek tu opravdu nenajdete. Obrovské a pro českého lyžaře až nepředstavitelné sjezdovky se táhnou až hluboko do údolí. Zvládnete takovou výšku? Pokud potřebujete trénink, zkuste nejhorší úseky projet jen na takzvané „modré trati“, kde si užijete i příjemnou romantickou vyhlídku. Kromě jiného zde můžete navštívit i centra zimní olympiády v Albertville, která se konala v roce 1992. Jak říkají turisté o Mottaret/Méribel – je to obrovské středisko a mají tam všechno. No, co více dodat…

A co zavítat do francouzského Chamonix, kde se konaly vůbec první zimní olympijské hry v roce 1924? Najdete zde hlavně úžasné podmínky pro dlouhou jízdu ve volném terénu, zkuste třeba neuvěřitelných dvaadvacet kilometrů dlouhý sjezd Vallée Blanche, který ještě umocňuje výhled na Mont Blanc a Bossonský ledovec. Jedná se vlastně o lyžařskou Mekku, tedy každý lyžař by se sem měl alespoň jednou za život vypravit.

Další, ale nikoliv poslední možností je středisko nacházející se 1869 metrů nad mořem s názvem L’Alpe-d’Huez, které bylo založeno již v roce 1936. Ski areál zde má rozlohu celých deset tisíc hektarů a z hory Pic Blanc (3330 m. n. m.), která je zde nejvyšší možnou destinací pro lyžování, máte krásný výhled na alpské vrcholy Mont Blanc a Mont Cervin. L’Alpe-d’Huez je také zváno Ostrovem slunce. To proto, že je zde podle meteorologů každoročně nejméně 300 slunečných dnů.

Booking.com