Île de-Bréhat (bretaňsky Enez Vriad)

Île de-Bréhat v Bretani (Francie)
Île de-Bréhat v Bretani (Francie)

Toto souostroví ležící kilometr a půl severně od Paimpol je nepochybně klidné místo k rozjímání a stejně tak vděčná inspirace postimpresionistického malíře Paula Gauguina či francouzského režiséra André Barsacqa. Mírné podnebí a lehkost růžových žulových skal snoubí dojem romantického ráje, jenž ukrývá mnohá tajemství květinového ostrova i lidských osudů. Île de-Bréhat se skládá ze dvou hlavních ostrovů, k nimž přiléhá množství malých ostrůvků. Jakmile vystoupíte z trajektu, dýchne na vás zcela jistě přirozená elegance vilami posetého pobřeží, popř. nepřeberné množství pestrobarevných pohyblivých těl v podobě přelétavých letních turistů. Když se ale proderete davem, omámí vás všudypřítomný klid pramenící jak ze zákazu automobilové dopravy, tak záplava palem, hortenzií, kamélií, mimóz, aloe a jiných nepředstavitelných přírodních scenérií, jež připomínají kvalitnější verzi „barevného světa v hrsti“. ¨

Co se ale tomuto ostrovu musí zcela bezpochyby nechat, je nádech nenucenosti. Ať už máme na mysli spočinuty či v turistickém průvodci zmíněny památky jako kapli St. Michel, jež je nejvýše položeným místem ostrova, větrný mlýn Birlot, který fungoval až do roku 1920, nebo některý z majáků s překrásným výhledem na celé souostroví, nesmíme odporovat. Po namáhavém probádání krás Île de-Bréhat, nezbývá než se při západu slunce uvelebit na malebné pláži Guerzido, jež se rozkládá na jižním pobřeží Jižního ostrova.

Po načerpání sil je radno zavítat k břehům řeky Rance, podél nichž se rozkládá dlážděnými ulicemi plnými místních řemeslníků protkané a středověkými hradbami opevněné městečko Dinan. Zavane-li vás vítr tím správným směrem, okoření vaši trasu vůní palačinek lemované a ústřicemi zásobené restaurace města Saint Malo, jež skýtá mnohé cenné památky jako např. katedrálu sv. Vincenta či Národní tvrz, pocházející ze 17. století a z těch modernějších pak Grand Aquarium, jeden z největších, uměle vytvořených podmořských světů. Nenapravitelnou chybou při cestě do této části země vína a sýrů by bylo nenavštívit jedno z nejskvostnějších míst ve Francii, jež ohromilo již nejednoho velkoústého turistu, Mont St. Michel, ostrovní klášter vystavěný v  pohádkově galantním šarmu gotického stylu.

Booking.com