Dinan - jedno z kouzelných měst Bretaně

Dinan (Bretaň - Francie)
Dinan (Bretaň - Francie)

Region typický svou umíněností, jedno z nejnavštěvovanějších míst sladké Francie. Jedním z kouzelných měst této oblasti je bezpochyby Dinan, přiléhající k břehům řeky Rance. Jeho dominantou je bazilika sv. Spasitele, ukrývající ve svých zdech srdce Bertranda du Guesclina, jehož ostatky jsou rozděleny do pěti různých hrobek. Ať už upřednostňujete nádech dějin v omítkách typických bretaňských domků, stín městských hradeb se čtyřmi monumentálními branami a 14 strážnými věžemi, šum dlážděných ulic, jež skýtají pohled na tradiční řemeslníky či vůni čerstvých palačinek, míříte správným směrem. Trefíte-li se do správného dne i roku, ocitnete se v mžiku ve víru Fête des Remparts, dvoudenního festivalu středověkého života. Ti, kteří raději objevují kouzlo moderního shonu, nezapláčou nad výdělkem, i pro ně je zde zakotveno nadčasové vyžití.

Rodiny s dětmi jistě potěší návštěva zoologické zahrady či projížďka místním vláčkem. Klidným duším udělá radost výlet lodí a po perném dni kvalitní polynéská či orientální masáž. Z dalších vyhledávaných cílů je Mont Saint Michel, na jedné straně „předloha“ Walta Disneyho pro jeho „pictures“, na straně druhé zářný příklad gotického umu. Tato dech beroucí stavba se rozkládá na  poloostrově na pobřeží Normandie a po právu patří na Seznam světového dědictví UNESCO. Legenda praví, že se zde v roce 708 zjevil tehdejšímu biskupu archanděl Michael a přikázal mu, aby postavil modlitební kapli.

Východně od tohoto duchovního místa leží francouzské přístavní město Saint-Malo, v minulosti nechvalně proslulé pirátstvím, které je však dnes atraktivní destinací, stejně jako průmyslovým centrem. "Žulová citadela" láká i dalšími skvosty, mezi něž můžeme řadit údajně nejhezčí pláže, hned po Azurovém pobřeží, Národní tvrz ze 17. století, Velké akvárium, katedrálu Sv. Vincenta, kde je pohřben Jacques Quartier, objevitel Kanady aj.

Nemilým kompromisem je však nápor turistů, který se vyrovná počtu kaváren a palačinkáren. Malebné rybářské městečko Cancale pro změnu vybízí labužníky k ochutnávce lahodných ústřic, jimž je věnováno i muzeum. Svůj půvab nezapře ani ca. kilometr a půl od severního pobřeží Bretaně ležící souostroví Île de Bréhat, známé svými růžovými žulovými skalami.

Aktualizace 20.2.2021
Booking.com