Corte - srdce a duše Korsiky

Corte (Korsika - Francie)
Corte (Korsika - Francie)

Jedním z nejvýznamnějších korsických sídel je hrdé Corte, město nazývané srdcem či duší Korsiky. Existuje hned několik důvodů, proč je navíc označováno za neoficiální hlavní město celého ostrova. A většina z nich má své hluboké historické kořeny. Corte leží skutečně v samém srdci ostrova, ze všech stran je obklopeno velehorami.

Přesto představuje jedno z největších měst na ostrově, obývá ho bezmála sedm tisíc obyvatel. Vzhledem ke své vnitrozemské poloze však stále zůstává spíše na okraji zájmu turistů, kteří preferují pobřežní města. Toho byste měli využít, jestli se chystáte na návštěvu Korsiky, a nevynechat ze svého dovolenkového plánu ani Corte. Poznáte totiž unikátní studnici historických událostí, které hýbaly dějinami celé Korsiky.

 TIP  Více fotografií z městečka Corte najdete ve fotogalerii

Tak například právě v Corte byla roku 1731 sepsána první demokratická ústava v novověké Evropě. Zasloužila se o to stěžejní postava korsických dějin, Pascal Paoli, proslulý revolucionář a bojovník za autonomii Korsiky. Paoli stojí za vznikem demokratické vlády na Korsice a dodnes se těší velké oblibě. Se symboly odkazujícími na význam jeho celoživotního úsilí se na Korsice setkáte opravdu na každém rohu. Ale zpět ke Corte a jeho pamětihodnostem.

Věděli jste, že Korsika má i vlastní univerzitu? Byla založena opět díky Paolimu, ale v krátce na to kvůli nájezdu Francouzů došlo k jejímu uzavření a na znovuotevření čekala až do relativně nedávné historie, konkrétně do roku 1981. Univerzita dnes sídlí ve zdech Národního paláce, postaveného Janovany, kde v minulosti sídlila i Paoliho vláda a studoval zde například Napoleonův otec. Co by si neměl žádný turista nechat ujít, to je bezesporu místní citadela (pevnost v historickém centru), jejíž nejstarší část pochází z počátku 15. století a dostavena byla ve století devatenáctém.

Dnes zde naleznete Muzeum Korsiky, sídlící ve futuristicky pojaté budově z roku 1997. Prohlédnout si zde lze sbírky francouzského etnografa a reverenda Pèrea Louise Doazana, který se věnoval historii tohoto jedinečného ostrova. Centrum města tvoří náměstí pojmenované – jak jinak- po Pascalu Paolim, jehož socha zde shlíží na každodenní rej. Tento prostor spojuje Horní a Dolní město a k návštěvě přímo vyzývá kaple Svatého kříže, nacházející se v těsném sousedství citadely.

Kousek od náměstí je k vidění například pozoruhodná fontána čtyř kanónů ve tvaru pyramidy s koulí, která v dobách Ludvíka XVI. sloužila jako zásobárna pitné vody. Zajímavost a památek je v Corte nespočet, ale k jejich zhlédnutí vám bude stačit pouhý den. I přesto však Corte zůstává spíše klidným místem, které se rozkládá podél jediné hlavní ulice a po obou stranách se dále tyčí do výše. Domečky místních obyvatel pokrývají horské štíty téměř až k nebi a jen těžko byste zde hledali vodorovnou ulici. V údolí mezi horskými štíty teče řeka Tavignano, kterou přemosťuje několik půvabných kamenných mostů.

Booking.com