Dijonská hořčice pochází ze středověkého města

Dijon (Burgundsko-Franche-Comté - Francie)
Dijon (Burgundsko-Franche-Comté - Francie)

Typický zástupce středověkých městeček, kde zůstala většina tradiční architektury nezměněna již po staletí. Nádherné město s více než 150 tisíci obyvateli na čtyřiceti metrech čtverečních, nedaleko pramenu řeky Seiny. Řeč je o Dijonu, ležícím na východě Francie v srdci Burgundska. Podle počtu obyvatel se Dijon blíží například Plzni, ale rozlohou je o mnoho menší.

Procházením po středověkých uličkách mezi kamennými domy, kam téměř nedopadá slunce, vidím typické francouzské bílé okenice, které mi okamžitě evokují staré francouzské filmy s Louis de Funèsem. Historické centrum připomíná lehce centrum Prahy, ale Dijon není tak špinavý jako naše stověžatá matička. Dijon ve víru kultury Máte rádi víno? Milujete degustace a vinobraní, tak sbalte kufry hned po prázdninách a vyrazte právě do Francie do Dijonu. Burgundsko je totiž svým vínem proslulé. Každým rokem se tam pořádá typické vinobraní, kterého se účastní různé folklorní soubory z celé Evropy včetně zastoupení z Moravy. Vinice zvláště v době sklizně mají úžasně melancholickou atmosféru. Vypadá to jako v knížkách - sběrači hroznů s nůšemi na zádech, traktůrky, otevřené sklepy a všude víno, víno a hlavně víno.

Každé tři roky pořádá Dijon mezinárodní výstavu exotických květin a rostlin Florissimo. Poslední přehlídku nejlepších květinářů pořádal Dijon v roce 2010.

Pamětihodnosti a proslulost hořčicí

Nejznámějším Dijonským produktem je Dijonská hořčice. Má typickou pikantní příchuť. Složení této hořčice je specifické: hnědé nebo černé hořčičné semínko, bílé víno, nefermentovaný grapefruitový mošt a tajná směs koření. Dijonská hořčice se používá všude tam, kde chceme docílit nevšední a pikantní chuti. Nejkrásnější pohled, především za tmy, patří Vévodskému paláci - historické sídlo burgundských vévodů ležícím na Place de la Libération osazeném pásy vodotrysků s působivým nočním nasvícením. Z náměstí připomíná palác půlměsíc, kde jsou všude kolem v létě slunečníky s křesílky. Vypít si tu kávu nebo zhltnout zmrzlinu při pohledu na tak monumentální stavbu působí relaxačně. Milovníky historických světských budov jistě uchvátí kostely Notre - Damme, sv. Štěpána, sv. Michaela archanděla, sv. Jana a sv. Filiberta.

České vzdělání Dijonské

Od Vévodského paláce je pouhých třináct minut pěšky vzdáleno Lycée Carnot. Na české sekci Carnotova lycea studují dívky i chlapci. V současnosti studuje na lyceu v ročnících seconde, première a terminale dvacítka studentů z České republiky. K úspěšnému průběhu studia českých studentů na této sekci přispívá také česká lektorka kmenově působící na Burgundské univerzitě. Po úspěšném složení maturity mají nejlepší studenti možnost pokračovat dál ve studiu bakalářského oboru na Ústavu politických studií v Dijonu (Institut d’études politiques de Dijon).

Doprava ve městě

V Burgundské oblasti je poměrně kvalitní pokrytí vlakovou a autobusovou dopravou. Avšak ceny zvláště do vzdálenějších destinací jsou neúměrně vysoké a dostupnost některých památek v okolí je touto cestou prakticky nulová, je tedy výhodnější cestování autem, pro nějž je i dostatek placených parkovacích míst.

Dijon je poměrně malé město a na většinu důležitých míst se lze dostat především pěšky. Centrem navíc po okružní trase projíždí mikrobus (francouzsky "navette") ZDARMA. Mikrobus brázdí nejen centrum města ale i uličky jinak určené pouze pro pěší. Dijon je ale především město cyklistů. Cyklostezky jsou snad úplně všude, stejně jako cyklisté. Na kole tam zkrátka jezdí úplně všichni. Pokud nemáte vlastní kolo, můžete si jej půjčit. Společnost VELODI má po Dijonu spoustu míst, kde si lze kolo vypůjčit a na kterémkoliv místě ho kdykoli vrátit. Stejný projekt by měla v letošním roce spustit i jedna z pražských čtvrtí, a to konkrétně Suchdol. Ovšem, jak asi může dopadnout takový „usnadňovač“ v českých poměrech? Na severozápadě města se nachází závodní dráha Dijon-Prenois, která je místem mnoha motoristických událostí. V minulosti se tam jezdila i Grand Prix Francie vozů Formule 1.

Booking.com