Luxusní vína ze zlatých svahů

Vinař ve Francii
Vinař ve Francii

Burgunsko je bezpochyby nejprestižnější vinařský region na východě Francie. Nejznámější viniční tratě v Burgunsku jsou jistě zlaté svahy – Côte d´Or s vápencovým podložím. Luxusní vína jsou vyráběna z odrůd Pinot Noir a Chardonnay. Hlavní městem Burgunské oblasti je Dijon, typický zástupce středověkých městeček, kde zůstala většina tradiční architektury nezměněna již po staletí.

Burgunské speciality

Burgundsko se proslavilo především díky dijonské hořčici, šnekům a lahodnému červenému vínu. Staří Burgunďané říkají, že červené burgundské zraje stejně jako žena. Umí být rozmarné jako dítě, umí potěšit jako mladá dívka, být tajemné jako zralá žena a je plné příběhů dávných věků, jako šediny stařeny.

Burgunsku se zavíčkovaní šneci připravují tak, že se namočí na 10 hodindo soli a octa, který z nich uvolní sliz. Vyjmutí z ulit se potom vkládají do směsi vína, bouquet garni, mrkve, cibule, celeru a česneku. Osolí se a opepří a potom se ještě asi tři hodiny dusí. Pak se do prázdných ulit vkládá domácí bylinkové máslo a ulity se nechají v troubě upéct.  Šneci se podávají horké, nezbytnou součástí jsou ovšem speciální kleštičky a malá vidlička. Na burgundském stole nesmí pochopitelně chybět ani Dijonská hořčice. Má typickou pikantní příchuť. Přísady jako hnědé nebo černé hořčičné semínko, bílé víno, nefermentovaný grapefruitový mošt a tajná směs koření jí dodávají na originalitě.

Říční turistika

Burgunsko patří z pohledu říční turistiky k nejbohatším francouzským regionům. V povodí největších řek Francie Seiny a Loiry byla v minulosti vybudována řada kanálů. Kanály jsou lemovány historickými památkami a plavebními díly. Očím tu polahodí přírodní poklady, jako jsou močálová jezírka, duny s lišejníky a nesmíme zapomenout na rezervaci brodivých ptáků. To vše je vidět z paluby lodi proplouvající kanály. Mezi mnoha přístavy Burgunské říční oblasti je možné uskutečnit jednosměrnou plavbu, to znamená odevzdat loď v jiném přístavu, než odkud jste vyplouvali. Pokud máte s sebou automobil, případný převoz není problémem. Kromě základních týdenních pronájmů je zde ideální příležitost k uskutečnění velikých 15 - 20 dnů trvajících okruhů. Rádi vám doporučíme neobyčejně půvabné plavební trasy, neboť Burgundsko je jedním slovem úžasné.

Opatství Fontenay

Poblíž města Montbard, severozápadně od Dijonu, je možné navštívit Fontenay Abbey, které patří k francouzským architektonickým skvostům. Nejstarší částí opatství je cisterciácký klášter, který byl založen již v roce 1118. Později byly přistavěny další části, vytvářející komplex klášterních budov. V dnešní době je klášter v soukromém vlastnictví a každoročně je otevírán návštěvníkům. Jejich počet je však omezen přibližně na 100 tisíc.

Přírodní park Morvan

V centru samotného regionu Burgunsko se nachází přírodní rezervace Morvan. Byl založen v roce 1970 a má rozlohu téměř tři tisíce kilometrů čtverečních. Vznikl ve snaze zachovat nádhernou krajinu Burgunska a uchránit ji před okolním světem. Jde o zalesněnou krajinou plnou potoků, řek a potůčků. Krásu této krajiny ocení především turisté a cyklisté. Důležité informace o rezervaci získáte v centru parku ve městě St. Brisson, kde se seznámíte s celou historií oblasti včetně partyzánského hnutí v době druhé světové války.

Booking.com