Pointe de Penhir: Bunkr, megality a skaliska
Na křižovatce u Camaret-sur-Mer už se srdce návštěvníka dychtícího po kráse rozechvěje. Stačilo vidět pouhé fotografie na internetu a člověk pochopil, že na mysu Penhir se skrývá kousek nebe na zemi. Křižovatka nás táhne doleva, do cíle chybí pouhé tři kilometry. Vlevo bychom se vydali na kilometr a půl vzdálený Pointe du Toulinguet. Nakonec se naše oči dočkají a spatří tu nádheru. Připadám si jako Kate Winslet na Titanicu, uvnitř mě zamrazí. Uhranula mě drsná krása bretaňského pobřeží. Poloostrov Crozon má členité pobřeží a je obdařen neobyčejným množství přírodních divů, dosažitelných zejména po pěšinách. Na mnohá místa je možné se dostat ale i autem.
Rozeklané útesy
Pointe de Penhir je nádherný mys ohraničený strmými útesy nacházejícími se v departementu Finistère v Bretani na nejzápadnějším cípu Francie, na poloostrově Crozon. Pohled z něj ukazuje návštěvníkům stříbřící se hladinu Atlantického oceánu s několika ostrůvky. Lačný pohled návštěvníka povzbudí i divoce rozeklané pobřežní útesy, které dosahují výšky až sedmdesáti metrů. Mys je populární horolezeckou atrakcí ležící tři kilometry jižně od Camaret-sur-Mer. Na Penhir je vstup volný a otevřeno je zde v podstatě pořád.
Památníky mysu
Dominantou samotného mysu je žulový lotrinský kříž, který připomíná památku zemřelých Bretonců z osvobozenecké armády. Jejich poctě nechal zbudovat kříž v roce 1960 sám Charles de Gaulle. Druhý památník na Penhir symbolizuje smrt vojáků a námořníků během bitvy o Atlantik.
TIP Prohlédněte si i fotogalerii z Pointe de Penhir.
Bunkr po Hitlerovi
V okolí můžete nalézt pozůstatky Hitlerova obranného Atlantického valu z 2. světové války nebo malé námořní muzeum.
Megality v Penhir
Na Pointe de Penhir v Bretani se ukazují i řady megalitů zvané Lagatjar. Megalit je velký, někdy hrubě opracovaný kámen vztyčený pravěkými lidmi mimo své přirozené souvislosti. Jako megalitické stavby by měly být označovány komory tvořené z několika takových kamenů. Někdy mohou být megalitické stavby doplňkově tvořeny i nasucho kladeným zdivem tvořeným z malých kamenů. V praxi bývají běžně tyto pojmy zaměňovány. Oblast Bretaně byla osídlena už v prehistorické době a do vysokého stupně kultury obyvatel a jejich tehdejšího duchovního života nám dávají nahlédnout kamenní svědkové, menhiry a dolmeny. Menhiry a dolmeny v oblasti Carnacu pocházejí z 3. a 2. tisíciletí př. n. l. Kolem roku 500 př. n. l. přišli Keltové, kteří vynikali v umění zpracovávat kov a navázali na předešlou kulturu.
Barbora Walterová Benešová | 12.11.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
14,2°C
|
Předpověď počasí |