Po stopách Keltů a všudypřítomné víno v Beaune

Beaune (Francie)
Beaune (Francie)

Když se řekne oblast Bourgogne neboli Burgundsko, většinou lidé si vzpomenou na znamenitá francouzská vína. Někdo také na hořčici, neboť právě odsud pochází dijonská hořčice z města Dijon. Tento (nejen) vinařský region nabízí daleko více. Pojďme se podívat do města Beaune. Město se nachází v srdci vinařské oblasti Côte d´Or v apelaci (vinařský region) Bourgogne. Beaune je významným historickým vinařským městem regionu. Víno zde potkáte na každém kroku, sídlí zde muzeum vína Musée du Vin de Bourgogne). Je to město vinařství, kultury a historie se zde prolíná od Keltů po gotiku. Vstupem do města je například vítězný oblouk Porte Saint-Nicolas. Město je také vhodným výchozím bodem pro další cestování po Francii i do sousedního Švýcarska.

S keltskými i římskými stopami

Město je prastarým keltským a později i římským sídlem. Městská práva dostalo roku 1203. Od 14. století bylo sídlem burgundských vévodů, kteří zde postavili dodnes dochovanou městskou hradbu. Mezi hlavní turistické atrakce patří například místní hospic, bývalý chudobinec, který byl založen již v roce 1443. Je ukázkou typického flanderského slohu, neboť burgundští vévodové ovládali také Flandry (dnešní holandské území). Hospic je jedním ze symbolů nejen města, ale celé vinařské apelace Bourgogne. Ve městě se můžeme také podívat na nejstarší památku, kterou jsou ruiny kostela Saint Baudele z 5. století.

Notre Dame chloubou románského slohu a gotiky podobně jako v Paříži

Mezi hlavní památky nesmíme opomenout místní baziliku Notre Dame. Pokud se řekne Notre Dame, většina z nás si vzpomene na vrcholnou gotickou stavbu v Paříži. Avšak i Notre Dame zde v Beaune se může hrdě rovnat tomuto pařížskému skvostu gotiky. Místní chrám Notre Dame je ukázkou burgundské románské architektury s mnohými gotickými prvky. Jeho stavba probíhala na přelomu 12. a 13. století. Gotiku reprezentuje zejména portál a kaple, zvonice byla vystavěna až v 16. století.

Víno na každém kroku

To že je město centrem vinařské apelace Burgundsko, je znát na každém kroku. Víno se zde prolíná se životem místních a sídlí zde i vinařské muzeum. Apelace Bourgogne je jednou nejvýznamnějších apelací Francie s produkcí světově proslulých vín. Již ve středověku se v místním hospici podávalo víno jako medicína a zde již tehdy lidé věděli o zdraví prospěšných účincích vína, zejména toho bílého. V hospici se každoročně koná aukce místních vín. Koná se zde také pozoruhodná soutěž v rychlosti otevírání zátek. Za skvělým vínem a bohatou historií určitě zavítejte právě sem.

Aktualizace 8.1.2021
Booking.com