Vicenza, benátské město na seznamu UNESCO

Vicenza (Veneto - Itálie)
Vicenza (Veneto - Itálie)

Vicenza je jedním z nejzajímavějších měst, které najdete v severní Itálii v historickém regionu Veneto (Benátsko). Město je známé jako “město Palladia”, protože zde najdete více než dvacet staveb od slavného renesančního architekta Andrea Palladia. Jeho díla jsou tak významná, že historické centrum Vicenzi bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Ale Vicenza není jen o architektuře. Je to také město s bohatou historií, kulturou, gastronomií a přírodou. Pojďme se podívat na to, co Vicenza nabízí cestovatelům.

Kde se Vicenza nachází?

Vicenza se nachází na severovýchodě Itálie, na úpatí Monte Berica, kde protéká řeka Bacchiglione. Je to asi 60 kilometrů západně od Benátek a 200 kilometrů východně od Milána. Vicenza je snadno dostupná vlakem, autobusem nebo autem z hlavních italských měst a letišť. Můžete také využít cyklostezky nebo pěší turistiku po okolní krajině.

Jaká je historie Vicenzy?

Vicenza je jedním z nejstarších měst v regionu Veneto. Její historie sahá do starověku, kdy bylo osídleno italskými kmeny Euganeů a Venetů. Později se stalo součástí římské říše pod názvem Vicetia nebo Vincentia. V té době bylo Vicenza důležitým obchodním a vojenským centrem, které se rozvíjelo díky své strategické poloze mezi Alpami a Jaderským mořem.

Po pádu římské říše bylo Vicenza vystaveno nájezdům barbarů, jako byli Hunové, Gótové nebo Langobardi. V 6. století se stalo sídlem langobardského vévodství a v 8. století franského hrabství. V raném středověku se Vicenza postupně osamostatnila od cizí nadvlády a získala status svobodného městského státu. V 12. a 13. století se zapojila do bojů proti císařské moci a místním tyranům, jako byli Ezzelini nebo Scaligeri. V té době také zažila hospodářský a kulturní rozkvět, který se projevil v rozvoji obchodu, řemesel, umění a architektury.

V 15. století se Vicenza dostala pod nadvládu Benátek, které ji zajistily mír a stabilitu po dlouhých letech válek a konfliktů. Benátská vláda také podporovala rozvoj umění a kultury ve městě, které se stalo domovem slavných umělců, jako byli Pisanello, Montagna nebo Palladio. Právě Andrea Palladio (1508-1580) je nejvýznamnější postavou v historii Vicenzy, protože svými stavbami vytvořil jedinečný vzhled města. Palladio byl inspirován antickou architekturou a navrhl řadu paláců, vil, kostelů a veřejných budov pro bohaté šlechtice a obchodníky z Vicenzy i z okolí. Jeho díla ovlivnila celou evropskou architekturu a stala se inspirací pro styl zvaný palladianismus.

V 18. století se Vicenza dostala pod rakouskou nadvládu spolu s celým Benátskem. V té době zažilo město další kulturní rozkvět, který se projevil v rozvoji divadla, hudby, literatury a vzdělání. Mezi významné osobnosti té doby patřili například básník Giacomo Zanella, hudební skladatel Antonio Salieri nebo spisovatel Ippolito Nievo.

V 19. století se Vicenza zapojila do bojů za sjednocení Itálie proti Rakousku. V roce 1848 se stala centrem povstání ve Venetu a v roce 1866 se připojila k nově vzniklému italskému království (o sjednocení Itálie si můžete přečíst zde). V té době také začal průmyslový rozvoj, který přinesl nové továrny, železnici a infrastrukturu. V té době také vznikly některé důležité instituce, jako je univerzita, nemocnice nebo divadlo.

V 20. století se Vicenza stala svědkem dvou světových válek, které zanechaly hluboké stopy na městě i na jeho obyvatelích. Během první světové války bylo město vystaveno rakouskému bombardování a bylo také centrem odporu proti okupaci. Během druhé světové války bylo město opět bombardováno spojeneckými letadly a bylo také scénou nacistických represí a partyzánských bojů. Po válce se město rychle obnovilo a zažilo hospodářský a demografický růst. V té době také došlo k rozšíření města a vzniku nových čtvrtí a sídlišť.

V současnosti je Vicenza moderním a dynamickým městem, které si zachovává svou historickou a kulturní identitu. Je to důležité průmyslové, obchodní a turistické centrum, které je známé po celém světě pro svou zlatnickou tradici a pro svá palladiánská díla. Je to také město s bohatým společenským a kulturním životem, který nabízí různé akce, festivaly, výstavy a představení.

Jaké jsou nejzajímavější turistické zajímavosti Vicenzy?

Vicenza je město plné krásných a zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Zde je několik tipů na to, co byste neměli vynechat.

Teatro Olimpico je poslední a někteří říkají největší dílo Palladia, které dokončil Vincenzo Scamozzi po jeho smrti v roce 1584. Je to renesanční adaptace antických divadel, postavená ze dřeva a štuku. Pozoruhodné je zejména iluzionistické pódium, které vytváří dojem dlouhých ulic vedoucích do dálky. Divadlo je stále používáno pro kulturní akce a festivaly.

Basilica Palladiana a Museo Palladiano je mistrovské dílo Palladia, postavené mezi lety 1549 a 1614. Má dvě patra otevřených kolonád, dolní část dorickou a horní část iónskou. Basilika nebyla postavena jako kostel, ale jako místo setkávání Velké rady. V dolní části byly luxusní obchody pro šlechtice z Palladiovy doby a stále zde najdete zlatnické obchody, které odrážejí slávu Vicenzy jako centra zlatnického umění. V horním patře je sál dlouhý 52 metrů se dřevěnou klenutou střechou, který se používá pro výstavy. Před západním koncem basiliky stojí mramorová socha Palladia. Uvnitř budovy je Museo Palladiano, kde jsou modely, návrhy a další práce architekta. Na horní terase je kavárna. Za basilikou je Piazza delle Erbe, kde se každý čtvrtek dopoledne koná farmářský trh.

Loggia del Capitaniato je palác, který se nachází na centrálním náměstí Piazza dei Signori naproti Bazilice Palladiana. Palác taktéž navrhl architekt Andrea Palladio v roce 1565 a byl postaven mezi lety 1571 a 1572. Palác byl původně určen pro kapitána, vojenského velitele města jménem Venezské republiky. Palladio se inspiroval antickým římským slohem a vytvořil palác s velkou lodžií v přízemí a šlechtickým patrem s velkou síní nad ní. Palác je nyní sídlem městské rady a v jeho interiéru se nachází Sala Bernarda, která je vyzdobena freskami od Giovanniho Antonia Fasola. Palác je od roku 1994 součástí světového dědictví UNESCO.

Piazza dei Signori je hlavní náměstí Vicenzy, kde se nachází několik památek a historických budov. Kromě Basiliky Palladiany zde uvidíte také Torre Bissara, 82 metrů vysokou věž z 12. století, která sloužila jako hodinová věž a strážní věž. Na náměstí se také nachází Loggia del Capitanio, další dílo Palladia z roku 1571, které bylo sídlem benátského guvernéra. Na střeše loggie je lva svatého Marka, symbolu Benátek. Na náměstí se také konají různé kulturní a společenské akce, jako je karneval nebo vánoční trhy.

Pro další inspiraci se můžete podívat na naší fotogalerii Vicenzy.

Jaké jsou významné svátky nebo oslavy ve Vicenze?

Vicenza je město s bohatou kulturou a tradicemi, které se projevují v různých svátcích a oslavách po celý rok. Zde je několik příkladů toho, co můžete zažít, pokud navštívíte Vicenzu v určitém období.

Květen: V květnu se každoročně koná týdenní jazzový festival, který přitahuje mnoho známých i méně známých umělců z Itálie i ze zahraničí. Festival se odehrává na různých místech ve městě, jako jsou divadla, kostely, paláce nebo náměstí.

Září: Dne 8. září se slaví den patronky města, Panny Marie z Monte Berica. Ulice se zaplní květinami, dekoracemi a místními v barevných šatech. Na náměstí Piazza dei Signori se koná slavnostní mše a procesí s sochou Panny Marie.

Říjen: Na konci října se slaví každoroční festival sklizně kaštanů, Castagna Fest. Můžete ochutnat různé pokrmy a nápoje z kaštanů, jako jsou pečené kaštany, kaštanový med, kaštanové pivo nebo kaštanový likér. Festival se koná v parku Fornaci a nabízí také hudbu, taneční vystoupení a trhy s řemeslnými výrobky.

Kde se dobře najíst ve Vicenze?

Vicenza je město s vynikající gastronomií, která odráží typické chutě a produkty regionu Veneto. Můžete ochutnat tradiční pokrmy, jako jsou baccalà alla vicentina (sušené a solené tresky vařené s cibulí a mlékem), bigoli co l’arna (tlusté těstoviny s kachní omáčkou), risi e bisi (rýže s hráškem) nebo polenta e osei (polenta s pečenými ptáčky). Můžete také vyzkoušet místní speciality, jako jsou sopressa vicentina (uzený salám z vepřového masa), asiago (tvrdý sýr z kravského mléka) nebo marostica cherries (sladké třešně pěstované v nedalekém městě Marostica). A samozřejmě nesmíte zapomenout na vynikající vína z oblasti, jako jsou prosecco, soave, valpolicella nebo amarone.

Pokud hledáte dobrá bistra nebo restaurace, kde si můžete vychutnat tyto lahůdky za rozumnou cenu, zde je několik doporučení:

La Proseccheria - Enoteca Veneta je skvělé místo pro milovníky vína a sýra. Můžete si vybrat z více než 300 druhů vína a 100 druhů sýra z celé Itálie i ze zahraničí. Můžete si také objednat různé talíře s uzeninami, saláty, těstovinami nebo dezerty. Atmosféra je přátelská a útulná.

Al Fiume Ristorante je elegantní a moderní restaurace, která se specializuje na čerstvé mořské plody. Nabízí kreativní a chutné pokrmy, jako jsou carpaccio z tuňáka s avokádem a limetkou, ravioli s krabem a šafránem nebo grilovaný mečoun s kapary a olivami. Restaurace má také krásný výhled na řeku Bacchiglione.

Il Covo del Ribelle je originální a živé místo, kde si můžete dát mexické jídlo s italským twistem. Můžete si vybrat z různých burrit, tacos, quesadillas, nachos nebo salátů, které si můžete přizpůsobit podle svých preferencí. Můžete také ochutnat některé z jejich domácích omáček nebo koktejlů. Restaurace je zařízena v barevném a veselém stylu.

Jaká jsou další zajímavá místa v okolí Vicenzy?

Vicenza je ideálním výchozím bodem pro objevování krás a zážitků, které nabízí region Veneto. Můžete se vydat na výlet do některého z těchto míst, která jsou snadno dostupná z Vicenzy.

Benátky asi není třeba představovat. Město na vodě je jedním z nejnavštěvovanějších a nejromantičtějších míst na světě. Benátky jsou plné uměleckých a historických pokladů, jako jsou náměstí svatého Marka, dóžecí palác, most Rialto nebo bazilika svatého Marka. Můžete se také projet na gondole po kanálech nebo navštívit některý z ostrovů laguny, jako je Murano, Burano nebo Torcello. Benátky jsou vzdálené asi 60 kilometrů od Vicenzy a můžete se tam dostat vlakem za méně než hodinu.

Padova je starobylé univerzitní město s bohatou kulturou a tradicemi. Padova je známá pro svou baziliku svatého Antonína, kde jsou uloženy ostatky tohoto populárního světce. Můžete také obdivovat fresky Giotto v kapli Scrovegni, procházet se po Prato della Valle, největším náměstí v Itálii, nebo navštívit botanickou zahradu, nejstarší na světě. Padova je vzdálená asi 40 kilometrů od Vicenzy a můžete se tam dostat vlakem za půl hodiny.

Verona je městem lásky a tragédie, kde se odehrává slavný příběh Romea a Julie od Shakespeara. Můžete navštívit dům Julie s balkonem a sochou, dům Romea nebo hrobku milenců. Verona je také město s impozantním římským amfiteátrem, kde se každoročně konají operní festivaly. Můžete také prozkoumat další památky, jako jsou kostel San Zeno Maggiore, hrad Castelvecchio nebo Piazza delle Erbe. Verona je vzdálená asi 50 kilometrů od Vicenzy a můžete se tam dostat vlakem za 40 minut.

Proč navštívit Vicenzu?

Vicenza je město, které stojí za návštěvu. Je to město Palladia a město s bohatou historií, kulturou, gastronomií a přírodou. Je zde plno krásných a zajímavých míst, která vás nadchnou. Vicenza je ideálním výchozím bodem pro objevování krás a zážitků regionu Veneto.

Booking.com