Fotogalerie italského Cividale del Friuli
Skutečně zajímavé místo, které je možná až neprávem přímo na okraji zájmu. Udine nebo Benátky jsou samozřejmě na prvním místě, ale Cividale del Friuli si také zaslouží značnou míru pozornosti. Už jen kvůli místní pověsti, podle které postavil most přes řeku Natisone sám ďábel. A skutečně, tahle mohutná stavba z patnáctého století vůbec nebudí dojem, že by na ní snad měl mít podíl nějaký lidský architekt…
Památky na Langobardy a skvosty benátské gotiky
Skvělé víno, pomník Keltům v podobě Ipogeo Celtico a například také Tempietto longobardo, tedy chrám Langobardů, kmene, který ovládl sever Itálie ve druhé polovině šestého století a byl zbaven moci až Karlem Velikým. Stavba pochází z osmého století a ukrývá se zde i trochu ze starého byzantského umění – chrám se tyčí nad řekou Natisone podobně jako proslulý pekelný most, jichž je nakonec po celém světě pěkných pár desítek.
Právě o Ponte del Diavolo jste určitě někdy slyšeli, protože v Německu, Velké Británii, nebo i Argentině a Slovinsku, jsou stavby podobného názvu a staleté magické pověsti. Stavba z patnáctého století je sice prý dílem samotného pekla, ale milovníci sakrálního umění si v okolí městečka také přijdou na své, zdejší krajina ukrývá řadu kostelů a kostelíků. Město je totiž mimořádně široké a dlouhé, jak by řekl klasik.
Kousek dál od mostu je Dóm, jenž je dílem proslulého architekta Pietra Lombarda a nabídne střípek originální benátské gotiky. Nakonec, v roce 1420 bylo tehdy svobodné město anektováno Benátskou republikou. Abychom ještě zmínili alespoň jednu perlu kraje Friuli-Venezia Giulia – klášterní komplex Santa Maria in Valle, kde je spoustu krásné zeleně a odpočívá se tu skutečně náramně. Dříve bylo toto italské město poměrně dost slavné, třetí největší v kraji v silné konkurenci, dnes bohužel, trochu na okraji.
Jaroslav Hruška | 20.7.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
13,5°C
|
Předpověď počasí |