Renesanční krása aneb katedrála v Cividale del Friuli

Duomo di Santa Maria Assunta v Cividale del Friuli (Itálie)
Duomo di Santa Maria Assunta v Cividale del Friuli (Itálie)

Kostelů podobného jména je v kraji víc, ale dnes si budeme povídat o tom, který je umístěn v malém městečku Cividale del Friuli nedaleko Udine v kraji zvaném Friuli-Venezia Giulia. Dvojice architektů, Bartolomeo delle Cisterne a Pietro Lombardo, se podílela na stavbě, která začala v roce 1457 a dokončena byla až o pár generací později – vysvěcení se datuje k létu 1529.

Původní kostel prakticky zničilo silné zemětřesení

Stavba, která tu byla už od osmého století, tedy doby Langobardů, byla v polovině čtrnáctého století prakticky zničena zemětřesením, které se ještě o pár let později opakovalo. Bylo proto rozhodnuto o stavbě zbrusu nové, která by odrážela klasickou benátskou gotiku – započal ji právě Bartolomeo delle Cisterne a pro dlouhé průtahy dokončil Pietro Lombardo až v šestnáctém století, takže na ní uvidíme i jisté prvky renesance. Papež Pius X. povýšil v červnu 1909 tento kostel na tzv. menší baziliku (Basilica minor). A jaký je vlastně interiér proslulého Duomo di Santa Maria Assunta, nacházející se vlastně jen malý kousek od neméně slavného Ponte del Diavolo, tedy Ďáblova mostu?

Začněme dřevěným křížem v levé uličce ze třináctého století, přes hlavní oltář pokrytý stříbrem a zlatem s byzantskými, ale i románskými prvky. Madonna ze začátku sedmnáctého věku, fresky v sakristii v podání Giuseppe Dizianiho a takřka sedm století trvající tradice – mše Spadone, vždy šestého ledna, již od roku 1366 (tedy alespoň od té doby je písemně dokladována). A to stavba vypadá zvenčí poměrně nenápadně – o to krásnější je samozřejmě její interiér! Nechte se klidně zlákat i k prohlídce zvonice, jejíž stavba začala v roce 1631 a dokončena byla o 140 let později. Vždy v deset večer udeří zvon, který vzpomíná na starý „zákaz vycházení“, jen o karnevalu se vše o hodinku protáhlo.

Booking.com