Z Cividale del Friuli kousek do Benátek, Slovinska a trochu dále do Rakouska

Cividale del Friuli (Itálie)
Cividale del Friuli (Itálie)

Cividale del Friuli je jedním z městeček na nejsevernějším výběžku Itálie v regionu Friuli-Venezia a odsud to máte kousek do tří států. Můžete zůstat v Itálii a navštívit světoznámé Benátky či Terst, nebo podniknout výlet do Rakouska či Slovinska. Nic z toho není nemožné, nacházíte se v Itálii, avšak na rozhraní tří států a tří různých kultur. Cividale del Friuli je typické severoitalské městečko jen asi patnáct kilometrů od slovinské hranice a něco přes stovku kilometrů do Rakouska. A kousek je to také ke koupání k moři. Oblast je také zajímavá tím, že kromě oficiálního jazyka italštiny se tu mluví také furlanštinou, která patří k nářečím italštiny, podobně jako např. ligurština. Zaslechnete tu také často němčinu a slovinštinu.

Cividale del Friuli oplývá také mnohými památkami a muzei. Mezi hlavní objekty zájmu patří most Ponte del Diavolo (Ďábelský most) nad řekou Natisone, katedrálu Duomo di Santa Maria Assunta, Národní archeologické muzeum a Křesťanské muzeum (Museo Cristiano) a Ipogeo Celtico neboli keltské hypogeum, obřadní podzemní chrám. Patří k nejzajímavějším místům městečka. Navzdory menší velikosti než například Udine či Trieste skrývá Cividale del Friuli mnoho historických památek a podívat se můžete také na sochu Julia Caesara. Mezi další významné objekty ve městě můžeme zařadit oratorium a dóm.

V okolí můžeme navštívit Benátky či oblíbenou letní destinaci Caorle ke koupání. Zajímavá je také kuchyně regionu, mísí se zde vlivy kuchyně Itálie a Slovinska. Mezi místními specialitami můžeme najít iotu (polévka s hráškem, brambory a zelím), pokrmy jako „Porcina con Mostarda“ (vepřové maso s ostrým pikantním ovocem jako pomazánka), či Baccalá (sušená ryba) nebo z mořských plodů „Seppie in umido noc polenta“ (chobotničky dušené s přílohou z kukuřičné mouky). Z Cividale del Friuli máme také možnost nahlédnout do umění místních vinařů a ochutnat znamenitá italská vína. Cividale del Friuli je bránou do Itálie, Slovinska a Rakouska spolu s možností navštívit Benátky s typickými gondolami či koupání v blízkých turistických letoviscích. Poznejte na vlastní oči tento jedinečný kraj severní Itálie, městečko Cividale del Friuli je vstupem do Itálie.

Booking.com