Z Cividale del Friuli kousek do Benátek, Slovinska a trochu dále do Rakouska

Cividale del Friuli (Itálie)
Cividale del Friuli (Itálie)

Cividale del Friuli je jedním z městeček na nejsevernějším výběžku Itálie v regionu Friuli-Venezia a odsud to máte kousek do tří států. Můžete zůstat v Itálii a navštívit světoznámé Benátky či Terst, nebo podniknout výlet do Rakouska či Slovinska. Nic z toho není nemožné, nacházíte se v Itálii, avšak na rozhraní tří států a tří různých kultur. Cividale del Friuli je typické severoitalské městečko jen asi patnáct kilometrů od slovinské hranice a něco přes stovku kilometrů do Rakouska. A kousek je to také ke koupání k moři. Oblast je také zajímavá tím, že kromě oficiálního jazyka italštiny se tu mluví také furlanštinou, která patří k nářečím italštiny, podobně jako např. ligurština. Zaslechnete tu také často němčinu a slovinštinu.

Cividale del Friuli oplývá také mnohými památkami a muzei. Mezi hlavní objekty zájmu patří most Ponte del Diavolo (Ďábelský most) nad řekou Natisone, Národní archeologické muzeum a Křesťanské muzeum (Museo Cristiano) a Ipogeo Celtico neboli keltské hypogeum, obřadní podzemní chrám. Patří k nejzajímavějším místům městečka. Navzdory menší velikosti než například Udine či Trieste skrývá Cividale del Friuli mnoho historických památek a podívat se můžete také na sochu Julia Caesara. Mezi další významné objekty ve městě můžeme zařadit oratorium a dóm.

V okolí můžeme navštívit Benátky či oblíbenou letní destinaci Caorle ke koupání. Zajímavá je také kuchyně regionu, mísí se zde vlivy kuchyně Itálie a Slovinska. Mezi místními specialitami můžeme najít iotu (polévka s hráškem, brambory a zelím), pokrmy jako „Porcina con Mostarda“ (vepřové maso s ostrým pikantním ovocem jako pomazánka), či Baccalá (sušená ryba) nebo z mořských plodů „Seppie in umido noc polenta“ (chobotničky dušené s přílohou z kukuřičné mouky). Z Cividale del Friuli máme také možnost nahlédnout do umění místních vinařů a ochutnat znamenitá italská vína. Cividale del Friuli je bránou do Itálie, Slovinska a Rakouska spolu s možností navštívit Benátky s typickými gondolami či koupání v blízkých turistických letoviscích. Poznejte na vlastní oči tento jedinečný kraj severní Itálie, městečko Cividale del Friuli je vstupem do Itálie.


Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu - inzerátu sestávajícího se z titulku, odkazu a krátkého textu. Vložit inzerát.

Komentáře

Booking.com