Zeměpis, podnebí a slavné osobnosti Guatemaly

Antigua (Guatemala)
Antigua (Guatemala)

Guatemala se rozkládá na zhruba 110 tisících kilometrech čtverečních, což ji řadí ve statistikách těsně za hranici první světové stovky. Stát, který oficiálně vznikl v roce 1821, když vyhlásil nezávislost na Španělsku, obývá v současnosti necelých patnáct milionů obyvatel (v tomto je Guatemala na světě na prahu šesté desítky). Největší město, které je současně centrem celého státu – Guatemala City – obývá více než milion obyvatel, další velká města Mixco a Villa Nueva čítají zhruba 500, resp. 400 tisíc lidí. Řada rodilých Guatemalanů žije dnes v USA (odhaduje se mezi 500 tisíci a půldruhým milionem) a Mexiku (25 tisíc – 200 tisíc).

Hlavou Guatemaly je prezident, v současnosti tuto funkci zastává Otto Pérez Molina, jenž se dočkal zvolení v lednu roku 2012. Spolu s ním se pak o moc dělí dvoukomorový (?) parlament.

Mezi slavné osobnosti Guatemaly musíme zařadit držitele Nobelovy ceny za literaturu (1967) Miguela Ángela Asturiase a nositelku Nobelovy ceny míru Rigoberta Mencha. Velice populární je zde pak i fotbalový kanonýr Carlos Ruiz, který se prosadil jako jeden z mála i v zahraničí – konkrétně v americké MLS. A u sportu ještě zůstaneme, první olympijskou medaili pro Guatemalu získal Erick Barrondo, jenž v Londýně vybojoval stříbrnou medaili na dvacet kilometrů chůze.

Guatemala se skládá jak z malých pouštních oblastí, tak i vysokých kopců nebo deštného pralesa, ve kterém se skrývá i bájné město Tikal. Zajímavé je i to, že zde najdeme celkem sto řek a jednašedesát jezer, takže vody tu je opravdu požehnaně. Obecně – vysoká nadmořská výška je hlavně poblíž pacifického pobřeží, nížiny včetně deštných pralesů najdeme na severu země. Ostatně, právě název Guatemala pochází z jednoho místního nářečí a znamená vlastně „místo, kde se nachází velké množství stromů“. V době španělské conquisty takto zemi pojmenovali příslušníci kmene Tlaxcala.

Oficiálním jazykem je – jak jinak než španělština – ale protože zde žijí potomci Mayů, najdete zde i rodilé mluvčí mnoha místních indiánských nářečí. Pestrá je zde i směsice náboženství – najdete zde protestanty, římské katolíky, ale i vyznavače starých mayských kultů.

Ekonomika Guatemaly je prozatím ve stadiu rozvoje, hlavním vývozním artiklem jsou zemědělské produkty (káva, bavlna, kukuřice nebo třeba cukrová třtina), ale například i ropa nebo v elektronice hojně využívaný antimon. Platidlem je zde guatemalský quetzal – název měny je odvozen od jistého starého mayského boha.

Podnebí Guatemaly je ryze tropické, nicméně průměrná roční teplota je samozřejmě odvislá od nadmořské výšky – protože zvláště na severu země je rozsáhlé horské pásmo. V horách klesá tato teplota i pod deset stupňů Celsia, v nížinách je pak více než dvojnásobná.

Booking.com