Antigua - starobylé guatemalské město

Antigua (Guatemala)
Antigua (Guatemala)

Guatemala je evropskými turisty zatím poměrně dost neobjevenou destinací, přesto se zde skrývá mnoho zajímavých kulturních památek a přírodních krás. Pojďme si povědět něco bližšího o dnes třicetitisícovém městečku Antigua, které najdeme poměrně nedaleko tamní metropole Guatemala City. Antigua je zemědělským centrem regionu a místní jsou pyšní zvláště na vynikající kávu, kterou byste neměli zapomenout ochutnat. A až si po náročné pouti napříč horským terénem trochu odpočinete, nastane čas si celé město důkladně projít. Jeho centrum je totiž, snad i díky zachovalé španělské barokní architektuře, od roku 1979 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Zmínit můžeme například katedrálu svatého Josefa (San José), kterou bylo nutné během necelých pěti staletí vystavět hned dvakrát. Původní stavbu z roku 1541 zničilo zemětřesení, renovovaná stavba pak byla vysvěcena v roce 1680. Jeden z největších církevních svatostánků ve střední Americe poškodilo zemětřesení bohužel ještě jednou, v roce 1773, kdy byly poškozeny nejen obě věže, ale i vnitřek chrámu – obětaví místní se ale složili na další renovaci a katedrála tak vítá návštěvníky až do dnešních časů.

Indiánské děti - Antigua (Guatemala)

Mezi další krásné církevní stavby se řadí například kostel La Merced, který spatřil světlo světa v závěru osmnáctého věku. Na stavbě v barokním stylu se podíleli například i toledští velmistři. V Antigue si můžete ale prohlédnout i rozvaliny starších chrámů, které na Vás dýchnou historií. Co takhle navštívit ruiny kláštera svatého Dominika (San Domingo), který zde na památku svého příjezdu nechali v roce 1538 vystavět příslušníci dominikánského řádu. Chrám, který skrýval podle pověsti celou řadu pokladů, byl ale zničen v roce 1773 a dnes na jeho místě najdete jen hotel, který samozřejmě nese jméno místního světce. A to samozřejmě není všechno, Antigua nabízí i několik zajímavě vypadajících muzeí. V prvé řadě jde o Muzeum koloniálního umění, které najdete v někdejší budově Univerzity svatého Karla, dále zde najdete i Muzeum čokolády, kde uvidíte, jak staří Mayové pěstovali kakao a dělali si z něj původně celkem hořký energetický nápoj (lze ochutnat i tamní speciality, které tak trochu připomenou naše vánoční cukroví) a do třetice můžeme zmínit Muzeum vojenské techniky, kde se pokochají hlavně pánové nad někdejší španělskou koloniální výzbrojí.

Antigua (Guatemala)

Pokud budete tím vším už trochu unaveni, běžte se projít do parku La Recolección, jenž leží u stejnojmenného kostela, jenž byl kdysi v majetku řádu františkánů, případně do Central Parku, který je srdcem celého města. Od věci nebude ani projít si trochu okolí Antigui, kde jsou hned tři velké sopky, pojmenované příznačně po vodě a ohni. Bývá běžné, že právě Antigua bývá první destinací většiny turistů, kteří si chtějí procestovat celou Guatemalu. Takovým by pak nemělo uniknout město Tikal, respektive to, co z něj po starodávné mayské kultuře zbylo (ale i to rozhodně stojí za vidění). A co takhle vzít při jednom i „ostrovní“ Flores?

Booking.com