Tři místa, které nesmíte vynechat při návštěvě Malty
Je to ostrov, který láká návštěvníky už po celé generace. Prosluněný, plný tajemství, ale také skvělých architektonických památek. Okružní jízda na lodi kolem maltských ostrovů patří k nezapomenutelným zážitkům. Domluvíte se anglicky a italsky, poznáte megalitické stavby a k prohlídce lákají více než tři stovky kostelů. Aragonská, normanská nebo anglická nadvláda je vidět dodnes, na Maltě působil i johanitský rytířský řád, který ji pomohl ubránit před osmanskou hrozbou. Pojďme si představit tři destinace, co si na Maltě zaslouží skutečné absolutorium. Klidně můžete procestovat během své letní návštěvy všechny tři, každé je totiž trochu odlišné.
Metropole Malty nese velmi slavné jméno
V roce 1566 bylo založeno město Valletta, které dostalo jméno po velmistrovi johanitského řádu. Ten stál v čele křesťanských vojsk při obležení ostrovů Osmany. Cíl muslimů se nakonec nesplnil a Jean de la Valette se stal legendou. Město se pyšní zápisem na seznam UNESCO, žije zde asi šest a půl tisíce obyvatel a zdejší architektonické perly se téměř nedají spočítat. Novoklasicistní anglikánský chrám svatého Pavla z 19, věku, pevnost svatého Elma, která měla chránit Vallettu před nebezpečím, to je jen malý výčet na úvod. Nechybí ani barokní paláce nebo trojlodní katedrála svatého Jana Křtitele, kde jsou pohřbeny klíčové osobnosti řádu Johanitů. Zeleň si užijete v zahradách Upper Barraka, respekt budí i mohutné městské hradby. Výhodou je i blízké mezinárodní letiště, které Maltu spojuje s řadou významných evropských destinací, doprava proto nepředstavuje žádný turistický oříšek.
Vyzkoušejte také atmosféru Sliemy
Dvanáctitisícové letovisko na pobřeží, kde se daří fotbalu, ale i nakupování. Užijete si podobný shopping, jako v hlavním městě Vallettě. Sliema je dostupná autobusem a cesta vám rozhodně nepřijde dlouhá. V jižní části města začíná několik kilometrů dlouhá promenáda, která zavede turisty přímo za nočním životem. Vydat se ale můžete i do zdejších pevností, jde o Tigne Fort, Cambridge Battery a Fort Maonel, která měla sloužit jako hráz proti pirátským invazím.
Představme si také tichou Mdinu
Do třetice si pak zmíníme lokalitu, která je mnohem klidnější a zaujme hlavně milovníky dávnější historie. Šest tisíc let osídlení, palác římského guvernéra a zákaz automobilů, to jsou poznávací znamení Mdiny, města ležícího v maltském vnitrozemí. Žije tu jen pár stovek stálých obyvatel, ale hned vedle je město Rabat, kde je populace asi jedenáctitisícová. Mdinu založili féničtí osadníci, původní název zní Maleth, Římané pak lokalitu přejmenovali na Melite. Nejzajímavější ze zdejších staveb je katedrála svatého Pavla, která se nese v barokním duchu. Starší stavbu totiž významně poškodilo zemětřesení, které postihlo v roce 1693 hlavně Sicílii. Do roku 1705 ale pod taktovkou architekta Lorenza Gafy vyrostla nová nádhera.
Na Maltě najdete i další destinace
Jistě, ostrov, které leží necelých sto kilometrů jižně od Sicílie a od Tuniska je asi 300 km východně, nabídne různá skvělá místa. Malta je pověstná i díky zelenému ostrovu Gozo, celou řadou sluncem zalitých oblastí, nížin a skalnatých útesů. Půlmilionová Malta potěší i městy jako Birkirkara nebo Mosta.
Marek Kos | 20.2.2023
Aktuální počasí v destinaci
|
14,4°C
|
Předpověď počasí |