Grand Harbour je největším přístavem Malty

Přístav Grand Harbour (Malta)
Přístav Grand Harbour (Malta)

Název plně odpovídá významu, který tento přístav pro Maltu už dlouhá staletí má. Grand Harbour skvěle sloužil Johanitům i britským vojákům, dnes je kvetoucí zónou obchodu a navzájem se tu zdraví výletní lodě. Po generace se budoval, rozšiřoval a opevňoval, najdete tu třeba pevnost St. Elmo, která hlídala celý region před osmanskou hrozbou. Přístav směřuje na severovýchod a je oddělen od dalšího přístavu (Marsamxett) poloostrovem Sciberras. Většina obyvatel Malty žije jen pár kilometrů od přístavu, v té nejhustěji zabydlené oblasti v celé Evropě!

Krásný přístav, který si prohlídnete z mohutných hradeb

barrackých zahrad uvidíte na Velký přístav doslova jako na dlani, ale pokud se budete chtít spíš kochat výhledem na moře, nabízí se třeba pevnost St. Elmo nebo Rinella, kde je dosud funkční obrovský britský kanón. Rytíři svatého Jana měli v držení přístav od roku 1530 až do roku 1798, tedy více než dvě a půl století. Už v polovině šestnáctého věku zasáhlo Grand Harbour tornádo, které zabilo šest stovek lidí a zničilo také námořní armádu. Později došlo ke krátké francouzské okupaci Malty a oblast v devatenáctém století už patřila pod britskou svrchovanost.

Další pevností, která bránila okolí Valletty, se stala Fort Ricasoli, vybudovaná v závěru sedmnáctého věku. 84 tisíc metrů čtverečních, využití britskou armádou až do poloviny šedesátých let a výška dvaceti metrů. Stavba se samozřejmě účastnila nejen bojů s Francouzi, ale také druhé světové války. Vedle města Senglea se pak nachází pevnost svatého Michala, kterou postavili opět Johanité ve druhé polovině 16. věku, bohužel byla v roce 1921 částečně zničena a nedochovala se v celé své kráse. Přesto – právě z těchto indicií je vidět, jak moc byl maltský přístav číslo jedna vlastně chráněn…

Z přístavu Grand Harbour uvidíte i na proslulou Villu Bighi

Stavba, která dokumentuje historii Malty, nachází se v malém městečku Kalkara. Takzvaná Villa Bighi sloužila jako námořní nemocnice, tedy místo rekonvalescence (nejen) maltských námořníků. Vybudována byla z rozkazu johanitského řádu v roce 1675, architektem byl Lorenzo Gafa. Nemocnice s 250 lůžky byla uzavřena v roce 1970 a stala se svého druhu skanzenem.

Grand Harbour samozřejmě budí velký respekt, ale vězte, že tu k němu byly vždycky příhodné podmínky, jde o tzv. „přírodní přístav“, který který skvěle sloužil už třeba Féničanům. Dnes jde o poměrně klidné vody, snad i proto, že velká část komerčního loďstva Malty je situována do přístavu v Kalafrana – takže na rozdíl od první poloviny dvacátého století tu není plavidly až tak přeplněno.

Britská koruna zde nechala zbudovat i vlnolam

Praktické, hlavně v přístavech – vlnolam před přístavem začal být stavěn v roce 1903, jeho základní kámen položil sám král Eduard VII. Dříve byl vstup do Grand Harbour chráněn těžkým řetězem mezi Fort St. Elmo a Fort Ricasoli, který držel nepřátelské lodě dál od centra dění. Stavba stála milion tehdejších liber.

Na Maltě nezapomeňte ani na další zajímavé lokality, vždyť tu přece není jen samotná Valletta. Navštivte i Vittoriosu, Cospicuu a v podstatě celé trojměstí Cottonera. Samozřejmě byste neměli vynechat třeba ani megalitické chrámy.

Booking.com