Manoel Island a pevnost Manoel Fort

Manoel Island a pevnost Manoel Fort (Malta)
Manoel Island a pevnost Manoel Fort (Malta)

Věrným důkazem skutečnosti, že se Malta v minulosti musela bránit četným útokům Turků, jsou dochované pevnosti a opevnění, které v současnosti patří mezi obdivované památky. Jednou z nich je Manoel Fort na Manoel Island.         

Ochrana před tureckým nebezpečím

Nutnost obrany proti Turkům je nedílnou součástí historie Malty. To ostatně dokládá také samotná metropole Valletta, která je obehnána ochranným opevněním ze všech stran. Na Maltě najdeme několik pevností. Mezi nejnavštěvovanější z nich patří Manoel Fort na ostrově Manoel Island, který leží hned naproti čtvrti Sliema na severovýchodě Malty.

Odkud pochází název

Ostrov Manoel nese jméno po portugalském vůdci maltézských rytířů Manoelovi, který nechal v roce 1726 vybudovat přístav Manoel, v jehož středu stejnojmenný ostrov leží. Ostrov a přístav spojuje přes moře most.

Pevnost Manoel Fort

Pevnost Manoel Fort pochází z roku 1730 a byla postavena, aby chránila okolní přístavy před tureckým nebezpečím. Součástí pevnosti je barokní kaple sv. Antonína, která se stala během druhé světové války obětí útoku Luftwaffe, neboť sloužila jako základna britské královské armády.

Další zajímavosti

Jen pro zajímavost, kousek od Manoel Fort, ve Sliemě, můžete obdivovat další dvě pevnosti, a to Tigne Fort, kterou postavili johanité, a Cambridge Battery, která sloužila jako sídlo britské armády. Pokud máte rádi jachty, jistě vás bude zajímat, že se poblíž ostrova Manoel nachází prestižní jachtařský klub. V této souvislosti dodejme, že zde začíná známý Middle Sea Race.

Neobyčejně fotogenické místo 

Protože se jedná o neobyčejně fotogenické místo, stal se Manoel Island velice oblíbeným motivem na pohlednicích. A z ostrova je zase překrásný výhled na Vallettu a Grand Harbour. Pokud je tedy příští destinací vašeho cestování Malta, nenechte si ostrov Manoel, pevnost a přístav ujít.

Další zajímavá místa na Maltě

Když už jsme i pevností, tak relativně blízko je i mohutná pevnost Rinella, která chránila vjezd do přístavu pod Vallettou. Na druhém konci ostrova se můžete pokochat rozhledem z pevnosti Red Tower. Pokud se k této červené pevnosti vypravíte, zastavte se podívat na rotundu v Mosta

Booking.com