Pevnost Red Tower chránila Maltu před nepřáteli

Red Tower (Malta)
Red Tower (Malta)

Jen těžko byste hledali zemi, která má tolik pevností a hradeb na tak malém prostoru, jako právě Malta. Hustota opevnění je zde snad ještě vyšší než hustota zalidnění. A proto kdo se zajímá o vojenskou historii, nebude na Maltě rozhodně zklamaný a může začít třeba návštěvou pevnosti sv. Agáty známé jako Red Tower.

Hradby a pevnosti

Strategická místa mají jednu velkou nevýhodu, a to že jsou předmětem zájmu mnoha nepřátel. Výjimkou není ani Malta ležící ve Středozemním moři 93 km jižně od Sicílie a 288 km od afrického kontinentu. Malťané jsou od nepaměti zvyklí své území bránit. Zdejší města svírají nedobytné hradby a na poměrně malém prostoru (Maltská republika má rozlohu 316 km čtverečních) najdeme neobvykle velké množství pevností. Většina z nich byla postavena v 17. století, kdy bylo území ohrožováno tureckou invazí. Jednou z nich je Red Tower neboli pevnost sv. Agáty.

Red Tower dříve a dnes  

Pevnost Red Tower nechal postavit velmistr Lascaris v roce 1648. Jen pro zajímavost velmistr nechal postavit takových pevností celkem sedm. Jak jinak než pro vojenské účely. Protože Red Tower stojí na kopci, bylo z ní dobře vidět případného nepřítele, a vyslat na něho vojsko čekající v nedaleké Mellieze. Dnes už je pevnost pouze turistickým cílem.

Další pevnosti na Maltě

Milovníky vojenské historie budou jistě zajímat také další pevnosti na Maltě. Mezi nejnavštěvovanější pevnosti vůbec patří pevnost Rinella, střežící největší funkční dělo na světě v hlavním městě Vallettě. Hned třemi pevnostmi se může pochlubit vyhledávané letovisko Sliema: pevnost Manoel Fort na Manoel Island, dále Tigne Fort a konečně Cambridge Battery.

Další tipy kam se vydat na výlet na ostrově Malta

Abyste nenabyli dojmu, že nic jiného než pevnosti na Maltě nenajdete, zde je pár tipů „nepevnostního charakteru“, kam se můžete při svém cestování vydat. Selmun Palace, jedna z posledních významných staveb postavená maltézskými rytíři nedaleko letoviska Mellieha, určitě stojí za vidění. Další zajímavostí je vesnička Pepka námořníka, což jsou bývalé filmové kulisy přestavěné na zábavní centrum pro rodiny s dětmi. Když už se budete pohybovat v této oblasti ostrova, nevynechejte město Mosta, kde je obrovská bazilika. Pokud si chcete odpočinout na pláži, vřele vám doporučuji zátoky s těmi nejkrásnějšími plážemi, a to Paradise Bay a Golden Bay.

Booking.com