Xewkija – malé městečko s velkou kopulí

Kostel sv. Jana v Xewkija (Malta)
Kostel sv. Jana v Xewkija (Malta)

Gozo přezdívaný též "Ostrov zázraků" nebo malá sestřička Malty je ideálním místem pro poklidnou dovolenou. Je prosycen pohodovou atmosférou, kde nikdo nikam nepospíchá. Výjimkou není ani městečko Xewkija, které se pyšní velkou kopulí poměrně nedávno postaveného kostela sv. Jana Křtitele.

Kde leží Xewkija    

Xewkija je malé celkem nenápadné městečko na ostrově Gozo (svou rozlohou je však čtvrté největší na ostrově), které se rozkládá na cestě mezi důležitým přístavem Mgarr a hlavním městem ostrova Victoria, a kde žije kolem 3000 obyvatel. Protože Xewkija leží asi 3 km od Victorie, hovoří se o ní často jako o předměstí Victorie.

Impozantní kostel sv. Jana

Nejvýznamnější stavební památkou ve městě je impozantní dóm sv. Jana (Xewkija Dome). Pokud se budete kolem ostrova Gozo plavit, mohutnou kopuli kostela krásně uvidíte už od břehu. Jen pro zajímavost kopule, která je 75 metrů vysoká a má 28 metrů v průměru, je třetí největší kopulí na evropském kontinentu. Stavbu Malťané vybudovali v teprve novodobých dějinách Malty, a to v druhé polovině minulého století. Dokončena byla v 70. letech a od počátku slouží jako sídlo Řádu maltézských rytířů neboli johanitů. Zajímavé je, že kostel byl financován výhradně z prostředků místních dobrovolných dárců. Přestože kostel je poměrně mladý, obec je mnoho starší. Je to dokonce nejstarší obec na ostrově.

Další zajímavosti

Kostel zasvěcený sv. Janovi samozřejmě není jediným zajímavým místem ve městě, co dále stojí za zmínku je maltská univerzita v Xewkiji a heliport, který zajišťuje pravidelné letecké spojení mezi Maltou a Gozem. Ostrovy jsou od sebe vzdáleny 5 kilometrů. Vedle kostela je muzeum. Co málokdo ví, je, že poblíž Xewkije byly nalezeny koleje se známkami lidských stop. Zkameněliny dokazují, že zde lidé tahali těžké vory s nákladem. Tyto stopy jsou pozůstatkem zaniklé starověké civilizace, kterou před 5000 lety spláchlo tsunami. Dva kilometry od Xewkije se rozkládá planina Ta´cenc se stopami prehistorických vozů.

Nenechte si ujít jeskyni Kalypsó

Při cestování po ostrově Gozo si nenechte ujít ani zastávku v nádherném zálivu Ramla Bay, nad nímž se tyčí jeskyně opředená mnoha mýty, jeskyně Kalypsó pojmenovaná podle nymfy, která v ní údajně žila, a věznila bájného Odyssea po několik dlouhých let.

Pokud vás kostel v Xewkija nadchnul, vydejte se podívat na podobnou stavbu do města Mosta, které najdete zhruba uprostřed ostrova Malta. Rotunda Nanebevzetí Panny Marie v Mosta je opravdu impozantní a milovníci tohoto druhu památek, by si jej neměli nechat ujít.

Booking.com