Video rybářské město Marsaxlokk

Marsaxlokk (Malta)
Marsaxlokk (Malta)

Tradiční rybářská vesnice, kde jako by se zastavil čas. Název je složeninou, která pochází z místního dialektu a arabštiny. Marsaxlokk znamená asi tolik, jako „Přístav na jihovýchodní straně“. Žije tu asi tři a půl tisíce lidí a přístav je sám o sobě zajímavou turistickou atrakcí, maják Delimara nad ním bdí už více než půl druhého století. Jako menší přístav užívali Marsaxlokk i Féničané a Římané, stejně jako další slavní pánové ostrova.

Rybí trhy? Samozřejmě, když si vyčíháte vhodnou chvilku, dojde na vás řada (napovíme, že ty největší se konají v den našeho pracovního klidu, kdy jsou běžně zavřené třeba německé obchody – jinak jsou menší každý den) a samozřejmostí je i servírování každodenního úlovku v místních restauracích. A to nejen v okolí, ale vlastně po celém ostrově Malta. Není tajemstvím, že nadpoloviční většina maltských podniků je zásobována čerstvými rybami výhradně z této oblasti. Makrela nebo mečoun, co si dáte radši? V nabídce nechybí ani rybí polévka Aljotta nebo salát s krevetami. Vlastně cokoliv, nač si jenom vzpomenete.

 

Většina místních se živí rybolovem, pokud zrovna nemají na starosti obsluhování turistů. Rybářské čluny ale hrají všemi barevnými odstíny, na které si jen vzpomenete a nenechají na pochybách, co je právě tady číslem jedna. Luzza, přesně tak se zdejší lodičky jmenují, poznáte je podle typického zašpičatění na obou koncích. Nechcete se na nějaké chvíli svézt?

Zdejší pevnost Fort St. Lucian už něco pamatuje, postavili ji zde totiž Johanité za účelem obrany před tureckou hrozbou. Marsaxlokk je mořskou zátokou se vším všudy, připomene trochu i Itálii. Rozhodně si ale naplánujte výlety i jinam, v opačném případě o dost přijdete. Kromě Valletty je doporučení hodná třeba taková Vittoriosa, rozkládající se trochu jižněji právě od Valletty.

Booking.com