Mykonos je ostrov oblíbenými nejen řeckými turisty

Mykonos (Řecko)
Mykonos (Řecko)

Když se řekne Mykonos, mnoha řeckým turistům zasvítí oči, protože už tu byli na dovolené – a jistě nejen jednou, zejména to platí pro obyvatele větších měst. Nikde není psáno, že Řekové nesmí cestovat i po své vlasti, sestávající se z hornaté pevniny a velkého množství ostrovů. Každý z nich má svůj speciální tanec, kterým se místní baví v parných letních dnech. Mykonos je opravdu fotogenický, najdete tu více než osmdesát kilometrů čtverečních v modrobílé barevné kombinaci, která je řeckým ostrovům skutečně vlastní.

Kyklady v celé své kráse, vychutnejte si architekturu

Domky, které zářivě svítí na kilometry daleko, nejen když zrovna připlouváte po klidném moři. A to je jen skromný začátek, protože Kykladská architektura je podobná spletitým uličkám malých italských měst. Vlastně ani nemáte tušení, kde třída začíná a kde končí, ale když se zadíváte pohledem poněkud podrobnějším, rozhodně se neztratíte. Deset tisíc obyvatel rozhodně nežije v nudě a nicnedělání, naopak – Mykonos žije i v noci, klapání větrných mlýnů, ostrovní to speciality, pak uslyšíte nepřetržitě. Pláž a bar? I to je možnost ke strávení příjemného večera, protože během turistické sezony se to tu zajímavými příležitostmi jenom hemží.

Dovolenou si rezervujte včas, protože v létě už možná neseženete pokoj, jak velí turistická zkušenost z minulých let. Nejen proto, že Mykonos je úzce propojený s řeckou mytologií. Nechybí totiž rodinné pláže, kempy s živou hudbou, vodní sporty a například také možnost výletů, například na nedaleký Délos, ráj hlavně pro archeology. Pokud máte rádi řeckou kulturu a antický svět, je takový celodenní výlet vlastně skoro až povinností? Kdo ale zůstane, neudělá chybu, bary na Mykonu nemají zavírací dobu a můžete se tu bavit kdykoliv, a hlavně s kýmkoliv.

 TIP   Více fotografií z Mykonosu si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Cestovat po ostrově můžete i na motorce…

Skvělá MHD, ale také poměrně zajímavé možnosti výpůjčka motorek a automobilů. Lodí se dostanete do Pirea nebo Rafiny, stačí si jen pohlídat konkrétní spoje. Moc zeleně tu nečekejte, vegetace nemá vzhledem k suššímu klima příliš dobré podmínky. Na stranu druhou, v létě prakticky neprší a pofukování mořských větrů postačí surfařům k pocitu dokonalosti. Malé Benátky, říkává se tomuto ostrovu a nejsme daleko od pravdy, protože právě zde je i proslulý hrad Kastro a spoustu kostelů, podobně jako poněkud severněji – a vlastně ve stejných vodách.

Historie mluví jasně, Mykonos byl nejspíše osídlen neolitickými zemědělci už před pěti tisíci lety, a právě tady se odehrávala nejedna řecká báje – Zeus a jeho zápas s giganty probíhal v prostředí, kde dnes svítí slunce celý den. Písčité pláže, vodní sporty, klidná Agia Anna a poněkud sportovněji založená pláž Kalafatis. Záleží jen, co si zvolíte! V Řecku určitě láká i Santorini, stejně jako Kaffalonie, jeden z řady Jónských ostrovů.

Booking.com