Kuala Lumpur – velkoměsto v rozkvětu
Na jedné straně ultramoderní, horečně se rozvíjející metropole, pýcha i výkladní skříň Malajsie. Ale také zvláštní směsice starého a nového – mešity vedle mrakodrapů, luxusní obrovská nákupní centra vedle levných tržnic v čínské čtvrti. Tak to je hlavní město Malajsie, Kuala Lumpur, neboli KL jak je místními nazýváno.
Je městem budoucnosti, na které už nějakou dobu usilovně pracuje. Jeho největší sláva ho však zřejmě teprve čeká. Za pár let už to tady bude vypadat zase úplně jinak. Posledních pár nevzhledných částí centra nahradí výstavné moderní budovy a mrakodrapy, které kolem rostou jako houby po dešti. Stejně tak jsou patrné rozsáhlé investice do infrastruktury, nová supermoderní magnetická dráha městského rychlovlaku je těsně před dokončením. Jen chodci tady asi ani v budoucnu, stejně jako dnes, nebudou mít lehký život.
Bezkonkurenčně největší pýchou a symbolem města jsou Petronas Twin Towers – Dvojčata věží Petronas, do roku 2003 nejvyšší budovy světa. Dvě elegantní štíhlé věže se vypínají vysoko nad okolní mrakodrapy až do výšky 452 m. Věž číslo 1 je celá vyhrazena státnímu petrolejářskému gigantu, společnosti Petronas. Ve věži číslo 2 pak sídlí další významné, především mezinárodní společnosti. V patách věží se nachází obrovské několikapatrové luxusní nákupní centrum.
Stavba dvou 88-poschoďových věží byla dokončena roku 1997 a trvala pouhé 3 roky. Věže jsou spojeny v 41 a 42 patře dvouposchoďovým mostem, dlouhým něco přes 58 metrů, zvaným Skybridge. Každý den společnost Petronas vydává, kupodivu zdarma, omezený počet lístků, umožňujících za přísných bezpečnostních opatření deseti minutový pobyt na tomto mostě. Už v jeho výšce 175 m nad zemí se budete nacházet vysoko nad okolními mrakodrapy.
Petronas Towers leží v oblasti zvané Golden Triangle – Zlatý trojúhelník. Je to hlavní obchodní, nákupní a zábavní čtvrť města. Nachází se tady mnoho obřích luxusních nákupních center, drahé hotely a restaurace. A také telekomunikační věž Menara, patřící jak jinak, než k jedněm z nejvyšších staveb světa.
Historie města je poměrně krátká. Roku 1857 skupina čínských prospektorů cínu založila uprostřed západního pobřeží Malajského poloostrova malou osadu na soutoku dvou řek, podle nějž ji také pojmenovali „Kuala Lumpur„, což znamená něco jako „bahnitý soutok“. Tehdy se začala psát historie dnešního Kuala Lumpur. Významnější roli ale město začalo hrát až roku 1882, kdy si ho britský koloniální správce vybral za své administrativní sídlo a roku 1896 se stalo hlavním městem tehdy vzniklé federace malajských sultanátů. Za něco málo přes 140 let tak Kuala Lumpur vyrostlo z ničeho v obrovskou metropoli s téměř 2 miliony obyvatel.
Většina zboží v místních obchodech, hlavně elektroniky, je výrazně levnější než v západním světě, takže hodně turistů tady propadá nákupní horečce. Samostatným fenoménem jsou plagiáty. Na obřím trhu v čínské čtvrti je možné koupit napodobeniny snad úplně všeho, často téměř k nerozeznání od originálů. Největším hitem je sportovní oblečení, hodinky a samozřejmě nepřeberný výběr CD. Ať už hudba, hry nebo jakýkoliv software, cena je směšně nízká a jednotná za kus, a když jich koupíte pět, dostanete ještě jedno zdarma. No nekupte to.
Kuala Lumpur má dozajista svůj půvab, který zapůsobí i na ty, kdo velká města nijak zvlášť nemilují. Jeho kouzlo se však nejvíce projeví až v noci, kdy osvětlené Petronas Towers vytváří působivou scenérii jednoho z nejkrásnějších nočních pohledů na velkoměsto, jaké jsme kdy viděli. Tohle město je prostě rájem nočních fotografů.
Další příspěvky k tématu Kuala Lumpur
Praktické rady – Kudy kam – Kuala Lumpur
Praktické rady – Malajsie – aktuální počasí
Cestopis – Štěpa ze světa 28 – Kuala Lumpur (Malajsie); 5.12.2004
Cestopis – Štěpa ze světa 26 – Kuala Lumpur (Malajsie); 2.12.2004
Fotogalerie – Kuala Lumpur
Video – Kuala Lumpur
Video – Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur
Video – Mezinárodní letiště Sepang v Kuala Lumpur
Irena Hrušková | 1.1.2011
Aktuální počasí v destinaci
|
31,2°C
|
Předpověď počasí |