Kuala Lumpur (Malajsie)
Kuala Lumpur (Malajsie)

Třicetimilionová země, kde najdete obrovské mrakodrapy, ale také doslova až panenskou přírodu. Obrovské kontrasty na každém kroku, potkáte tu Malajce, ale i spoustu Číňanů a Indů a měli byste se tu bez problémů domluvit nejen anglicky. Co zajímavého zde lze obdivovat?

Centrem Malajsie je město Kuala Lumpur. Původní název znamená cosi jako zátoka z bláta, což už tak docela neplatí. Jezdí se tu totiž třeba i prestižní Formule 1 a na každém kroku vidíme překotný ekonomický vývoj. Ten reprezentuje především jedna z nejvyšších budov světa – Petronas Twin Towers. Dvojice mrakodrapů se pne do výše 452 metrů a mezi 41. a 42. patrem (což je pro zajímavost zhruba 170 metrů vysoko) jsou spojeny velkolepým mostem. Hlavně v noci je to impozantní podívaná, nákupní centrum, muzeum a obrovské akvárium, nejen to najdete v sídle jedné z největších petrolejářských společností na světě.

Kuala Lumpur (Malajsie)

Tím ale Kuala Lumpur ještě nekončí, další ze zajímavých budov je třeba mešita Masjid Negara s více než sedmdesát metrů vysokým minaretem. Nedaleko od ní je symbolicky umístěno Muzeum islámského umění. Ve městě najdete i čínskou čtvrť s hinduistických chrámem Srí Mahamariammam z devatenáctého století, zaujmout může i taoistický chrám Sze Ya a architektonickou perlou je rovněž budova místního nádraží. Chvíli oddechu poskytne místní park se zahradou plnou orchidejí, rozkládající se na ploše takřka tisíce čtverečních metrů.

Exotická Malajsie nabízí ale i množství přírodních krás. Národní park Taman Negara ukrývá původní – sto třicet milionů let starý – prales. Neuvidíte tu sice vysněného tygra, jsou tu spíš makakové nebo leguáni, ale skoro pět tisíc kilometrů čtverečních jen tak snadno a bez zastavení určitě neproj(e)dete.

Ráj čajovníku aneb Tanah Rata se nachází v nadmořské výšce okolo půldruhého kilometru. Velmi se tu zalíbilo hlavně britským kolonizátorům, obdivovat zde můžete i prakticky neprostupné horské deštné lesy, které jsou dostupné jen po hůře značených stezkách. Navštivte tu třeba plantáže na zpracování čaje, koupit si můžete i čerstvé lístky domů. :-)

Zelená krajina (Malajsie)

A z přírody to jistě není vše, navštivte třeba Národní park Kinabalu na severním konci Bornea. Deštný prales, ale i čtyři tisíce metrů vysoká hora Mount Kinabalu. Horská turistika ve stopách stále vzácnějších orangutanů nebo raději zůstanete v nížině a budete pozorovat mořské želvy? Inu, proč ne, nabídka je to opravdu lákavá. A v nedalekém Pulau Sapadan se klidně můžete i potápět.

Z hlediska rozmanitosti živočišných druhů je výjimečným i národní park Gunung Mulu, jenž je pověstný hlavně kvůli krasovým vápencovým jeskyním, které se v tropickém pásmu obvykle zrovna nenacházejí.

Člun na pláži (Malajsie)

Chcete raději obdivovat místní architekturu? Zavítejte tedy do Malakky, města vzdáleného zhruba sto kilometrů od Kuala Lumpur, kde se mísí čínská, portugalská, nizozemská a také samozřejmě britská architektura. K návštěvě tu láká hlavně portugalská pevnost A Famosa, ale i kostel svatého Františka Xaverského z devatenáctého století. V místní radnici, která je ještě o dvě století starší, dnes najdete budovu muzea. Nezapomeňte projít ani místní čínskou čtvrť s velice okázalým císařským hřbitovem, jsou tu i dřevěné chatrče místních rybářů, kteří dodnes žijí bez vymožeností moderní civilizace. A jen tak pro zajímavost, v Malacce se v jednu dobu šlo dohovořit snad osmdesáti jazyky, jednalo se o obrovské obchodní centrum, které vzniklo už před sedmi staletími.

Kokosové ořechy na tržišti (Malajsie)

Skutečnou perlou orientu je pak tropický ostrov Penang, který v oblasti jako první osídlili britští kolonizátoři. Na ostrově je lanovka, první motýlí farma na světě, ale i četné církevní stavby – na relativně malém prostoru je mešita, buddhistický chrám a dokonce anglikánský kostel.

A co dodat na závěr? Snad jen pár slov o tamní kuchyni. Ona je sice superlevná a vynikající, ale nepřehánějte to, protože koření a speciálně chilli se tu podává ve skoro smrtících dávkách. J

Booking.com