Digitální nomádství díl 5: Praktické tipy

Seriál Digitální nomádství díl 5: Praktické tipy
Seriál Digitální nomádství díl 5: Praktické tipy

Jak sehnat bydlení za rozumné peníze?

S přítelem žijeme jako digitální nomádi full time. Nemáme nikde žádný byt do kterého bychom se mohli vrátit. Díky tomu nám také odpadá náklad takové zázemí udržovat. Neplatíme v Čechách nájem a cestujeme hlavně v zemích, kde je živobytí podstatně levnější, než v Česku.

Momentálně jsme v Kambodži, na ostrůvku Koh Rong Sam Loem, bydlíme v bambusovém bungalovu přímo na pláži za 18 dolarů na noc. Kdybychom tu byli celý měsíc, určitě se s majitelem domluvíme na slevě (dejme tomu 15 dolarů na den) a pak by nás nájem vyšel na necelých 10 000 měsíčně.

S přihlédnutím k tomu, že jde o nádhernou džungli na břehu tyrkysového Thajského zálivu. Že se ráno ještě před snídaní koupeme v teplounkém moři, že máme volně k dispozici kajak se kterým se snadno dostaneme k nádhernému korálovému útesu, kde si odpoledne po práci užíváme krásné šnorchlování, myslím, že jde o hodně dobrou cenu. Tohle je jedna z absolutních výhod digitálního nomádství - můžete reálně žít na místech, kam dovolenkáři jenom nakouknou. Užít si dosyta překrásné destinace.

Na druhou stranu, je potřeba počítat s jistým diskomfortem. Není to zkrátka jako doma - naše bydlení třeba nemá kuchyň, což je pro nás při dlouhodobém pobytu celkem problém. V jihovýchodní Asii je všeobecně celkem složité bydlení s kuchyní sehnat. My jsme ale zvyklý si vařit. Jako vegetariáni se často potýkáme s nedostatkem možností, jak se najíst a i když je to fajn a pohodlný, chodit si každý den na jídlo do restaurace, má to i své nevýhody. Člověk nikdy tak úplně neví, co mu donesou, nevidí do hrnce a hlavně -  leze to do peněz (i když se tady najíme oba klidně do 100 kč).

Máme alespoň rychlovarnou konvici a tak si děláme vlastní kafe. Někdy i lednici a tak si děláme limonády a chladíme melouna. A vozíme s sebou taky vlastní nůž (který si teda koupíme za dolar vždycky na místě a máme ho na měsíc, protože do příručního zavazadla se s nožem nesmí)

Bydlení hledáme hlavně přes booking a airbnb. V Asii je populární portál také agoda.

Tip: Často si přes internet bookujeme jen prvních pár nocí a prodlužování řešíme rovnou s majiteli - díky tomu často pár peněz ušetříme. Přímo v lokalitě lze také snadněji sehnat homestay u místních. Člověk se projde po okolí a nakoukne tam, kde je cedule s nabídkou bydlení.

Jak je to s datovým připojením?

Na kvalitu a rychlost internetu jednotlivých bydlení nespoléháme a všude kde cestujeme si pořizujeme sim kartu s co největším počtem dat. Jednu simku sháníme většinou rovnou na letišti (je to zpravidla méně výhodné, než přímo u operátora, ale je pro nás důležité mít rovnou po příletu přístup k internetu. Navigovat se městem, dopravou apod.) do druhého mobilu pak pořídíme simku od jiného zřizovatele, abychom měli větší pokrytí. Často totiž mají různí operátoři různou kvalitu signálu na rozdílných místech. Když je internet na bydlení pomalý, pracujeme přes hotspot.

Cena mobilních dat je většinou úplně v pohodě. Tady v Kambodži mám u operátora Mobitel 60 GB na měsíc za 300 kč.

Jak je to s pojištěním?

Pracujeme jako freelanceři, takže si pojištění platíme sami. Při pobytu v zahraničí delším než půl roku se v Česku odhlašujeme od zdravotní pojišťovny (6 měsíců je minimální doba pro uznání dlouhodobého pojištění bez nutnosti platit pojištění zároveň i v Česku).

Pojištění jsme si zařídili u společnosti True Traveler. Roční pojištění vyjde na 460 euro

Sociální pojištění si normálně platíme jako živnostníci podle vypočítaného tarifu.

Závěr

Tak to je konec našeho seriálu o digitálním nomádství. Dofám, že jsem vás aspoň trochu inspirovali a pokud to chcete zkusit, tak je čas vyrazit:-) Za pár týdnů poznáte, jestli je to pravé pro vás.

Díly seriálu o digitálním nomádství:

Booking.com