Víkend v Římě rozhodně nebude jen o antickém světě

Pantheon v Římě (Itálie)
Pantheon v Římě (Itálie)

Řím, věčné město, centrum mocné starověké říše, které je dnes centrem katolického křesťanství. Hlavní město moderní Itálie, v jehož středu se nachází Vatikán, ale také Koloseum nebo téměř dokonale zachovaný Pantheon. Natáčelo se tu více než tři tisíce filmů, včetně největší hollywoodské klasiky. A více než tisíc let zde stálo největší město antického světa, o jehož slávě si šeptalo celé Středomoří. Seznamte se s Římem, který je jednou z nejzajímavějších destinací nejen pro tuzemské turisty. Víkend právě zde může být hodně lákavý, že?

Bohatá historie, která začala už v osmém století před Kristem

Tisíciletý státní útvar, který skončil až s příchodem barbarských hord ze severu, dodává moderním Italům pořádnou porci hrdosti. Latina se rozšířila doslova do celého světa a stala se úředním jazykem středověku, období královské, republikánské a císařské dodalo Římu na skutečném lesku. Obdivovat zde můžete antické památky – Koloseum, Pantheon, Forum Romanum (respektive to, co z něj díky zubu času zbylo) nebo Trajánův sloup, připomínající na období největšího rozkvětu impéria. Všudypřítomné vodovody pak svědčí o velké vyspělosti zdejší antické civilizace, nahlédněte i do Caracallových lázní.  

Řím ale určitě není jen o antice, vždyť i během středověku zde doslova kvetla kultura. Sídlo papeže bylo hodně bohaté, katolická církev si mohla dovolit platit nejlepší evropské umělce. Patnácté století a Sixtinská kaple, to je jen jeden z příkladů, kdy Michelangelo a spol. připravili dnešním milovníkům architektury skutečnou perlu hodnou následování. Svatopetrské náměstí je skutečným unikátem, vejde se na něj v jeden moment skoro půl milionu lidí. Obdivovat tu můžete například Svatopetrský dóm, vystavěný v šestnáctém století, na němž se podíleli architekti jako Bernini, Fontana nebo Santi.

Veřejná doprava trochu pokulhává, za víkend ale vše hravě stihnete

Podmínkou cesty do Říma je, že vám nebude vadit občasné čekání. Kvůli nemožnosti stavět metro v historickém centru města je tu totiž MHD spíše pomalejší, na což si bude potřeba zvyknout. Naštěstí, centrum města není tak veliké, abyste si jej za víkend neprohlédli celé, tedy alespoň ty nejznámější památky v Římě. Fontány a kašny, Andělský hrad, ale také několik obrovských náměstí. Řím doslova hraje všemi barvami a kultura tu žije po celý rok, nezáleží na tom, kdy sem zrovna zavítáte. Před výletem do zahraničí ale nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění, které je důležité hlavně pro klid duše.

Výjimečnou památkou na Řím může být i fotka ze Španělských schodů, které se turisty doslova jenom hemží. Zájemci o sakrální architekturu si jistě nenechají ujít Lateránskou baziliku s interiérem vyzdobeným ryzím zlatem, která je druhou nejvýznamnější stavbou římskokatolického světa. Tak vidíte, Řím během víkendu dokonale zvládnete!

Booking.com