ITÁLIE

Koloseum v Římě (Itálie)
Koloseum v Římě (Itálie)

Šedesátimilionová Itálie vznikla de iure teprve v roce 1861, kdy se sjednotily ve středověku nesmírně znesvářené městské státy a zapříčinily tak zrod moderního italského státu. Slunná země má za sebou velmi bohatou historii, byla centrem velkolepého římského impéria a dodnes je pak i středobodem celého katolického světa. Během středověku byla však rozdělena na soupeřící městské státy, mezi které se řadila například Florencie, ale i Benátky, Milán či Janov, na jihu dnešní Itálie se pak rozkládalo Království obojí Sicílie.

Itálie je doslova rájem historických památek, ale najdete zde i příjemnou jižanskou atmosféru. Bude se vám zdát, jako by se doslova zastavil čas. Zdejší obyvatelé prostě umějí relaxovat. Aby také ne, když mají k dispozici tolik slunečního svitu a zima vlastně opravdu sužuje jen horské oblasti na severu, kde se vše vynahrazuje čilým turistickým ruchem.

Největšími lákadly Itálie jsou bezesporu někdejší centra městských států. Milán, Janov, Parma, Florencie, Siena, Pisa, Benátky, kde lze navštívit v jistou dobu i zábavný karneval, nebo třeba i toskánská Lucca nabízejí úžasnou podívanou napříč staletími. A to není vše, co takhle severský Turín nebo naopak Neapol, která leží v jižní části prosluněného Apeninského poloostrova? Zapomenout nesmíme ale ani na někdejší centrum vzdělaného a kulturního světa, antický Řím

Ve Florencii, která byly centrem toskánského velkovévodství a může se pyšnit i tím, že byla krátce hlavním městem Itálie, žije necelých čtyři sta tisíc obyvatel. Město, kde žili významní umělci jako Filippo Brunelleschi, Michelangelo Buonarroti nebo Dante Alighieri, nabízí například dóm Santa Maria del Fiore, což je jedna z nejznámějších italských katedrál, či takzvaný Palazzo Vecchio, což je vlastně budova městské radnice, která se od 14. století nedočkala významných změn. V Toskánsku ale najdete i národní park Maremma, město Siena, které s Florencií donedávna soupeřilo o velmocenské postavení, nebo také historické město Lucca, centrum někdejšího hrabství a spolu s Pisou jedno z významných center kraje nebo středověké město San Gimignano, proslavené rodovými věžemi.

Milán, který má i s aglomerací čtyři miliony obyvatel, patří k nejbohatším městům Itálie. Divadlo La Scala, Piazza del Duomo se slavnou Katedrálou Narození Panny Marie ze 14. století, nebo třeba Castello Sforzesco, neboli Hrad Sforzů, kteří byli podobně významní jako Medicejové ve Florencii, dává vědět o velkém kulturním rozmachu celé oblasti. Hlavní město módy hostí každoročně i závody Formule 1, blízko Milána totiž leží závodní okruh Monza.

Třísettisícové Benátky byly hlavně ve středověku významným obchodním centrem, které se nebálo pronikat po moři do celého světa. Město Tiziana, Marca Pola či Antonia Vivaldiho leží celé na vodě, takže bez gondoly se tu neobejdete. Benátky navštíví každoročně na dvanáct milionů turistů, zajímá je hlavně slavný karneval, ale i čtyřkilometrový Canal Grande a takřka tisíc let starý kostel svatého Marka. Poblíž Benátek se nachází Padova, jejímž patronem je svatý Antonín, jemuž zde vystavěli již ve třináctém století nádhernou baziliku. Najdete zde i vůbec nejstarší botanickou zahradu světa.

Šesté největší italské město Janov pak soupeřilo právě s Benátkami o vliv ve středomoří. Rodiště Niccola Paganiniho nabízí turistům možnost procházky po Piazza De Ferrari, prohlídku slavné Janovské katedrály San Lorenzo či divadla Carla Feliceho.

Takřka třímilionová metropole Itálie, Řím nebo též Věčné město, uchvátí nejen antickými památkami (Forum Romanum, Caracallovy lázně, Andělský hrad), ale samozřejmě i Náměstím svatého Petra se stejnojmennou bazilikou (v Římě je na dva a půl tisíce různých církevníc staveb). V Římě najdete i stovky různých fontán, které jsou zde často už od antických časů.


Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu - inzerátu sestávajícího se z titulku, odkazu a krátkého textu. Vložit inzerát.

Komentáře

Booking.com