Ostrov Burano hraje všemi barvami

Burano (Itálie)
Burano (Itálie)

Co do barevné pestrosti je Burano, jeden z malých ostrůvků uprostřed obrovské benátské laguny, jasným číslem jedna. Necelých tři tisíce obyvatel a asi sedm kilometrů od náměstí svatého Marka uprostřed Benátek – to je zhruba necelá hodinka místním speciálním „vodním autobusem“, vaporettem. Pokud budete chtít mít nádherný výhled na celé Burano, vystupte na chvíli o stanici dřív, na ostrůvku Mazzorbo. A co obdivovat v cílové destinaci kromě domečků v různých odstínech?

Je tu třeba známý kostel svatého Martina ze začátku osmnáctého století…

Pokud jde o místní architekturu, milovníky sakrálních staveb jistě zaujme kostel svatého Martina, vymalovaný mistrem Giambattistou Tiepolim a vysvěcený v roce 1727. Nejtypičtější pro Burano jsou barevné domy. Místní jako by soutěžili v barevnosti a zářivé pastelové barvy se tu střídají na všech domech. Je to velmi pěkná podívaná.

V šestnáctém století ostrůvek hodně prosperoval, protože místní krajky byly žádány doslova po celé Evropě na různých šlechtických dvorech jako svého druhu prvotřídní práce. Poptávka je tu i dnes, i když mistrů svého oboru samozřejmě notně ubylo. Jemná krajka je tu k vidění i v moderní době, i když místní se dnes živí hlavně rybolovem. Život na laguně má prostě svá specifika, když se budete procházet po místních uličkách, zjistíte, že místní si přes vodu vidí doslova do talíře a vlastně to nikomu až tolik nevadí.

Buranské krajky si oblíbili jak anglický panovník Richard III., tak i francouzský král Ludvík XIV. nebo také Kateřina z rodu Medici. Zatímco ostrov Murano je proslulý sklářskými výrobky, na Buranu nenajdete nic než kvalitní krajkoví.  Jsou to vlastně maličká umělecká díla, suvenýr prostě na jedničku – v kombinaci s posezením v tradiční benátské kavárničce je to neodolatelné, že? Když se řekne Itálie, nemyslíme tím určitě jen kraj Veneto nebo Benátky, ale právě tady může naše velkolepá pouť klidně začít…

Podívejte se také na fotogalerii "Ostrov Burano" nebo na krátké video "Burano".

Booking.com