Solná pole Marais Salants s 2000 hektary plochy s historií těžby soli od středověku

Solná pole Marais Salants v Bretani (Francie)
Solná pole Marais Salants v Bretani (Francie)

Solná pole Marais Salants mezi řekami Vilaine a Loire patří k největším solným polím v Evropě. Nachází se na pobřeží na pomezí regionů Bretaň a Pays de la Loire (Země Loiry). Jejich celková plocha činí více než 2000 hektarů. Produkce mořské soli tu má tradici již od 15. století. Právě zde vzniká nejen šedá sůl, ale také královna solí Fleur de Sel.

Bažináři paludiers a královna solí Fleur de Sel vonící po fialkách

Zdejší okolní krajina vypadá velmi impozantně a je bludištěm mělkých rybníčků. Labyrint solných pánví vypadá na první pohled klidně a nehybně, ale ve skutečnosti se tu odehrává velmi složitý proces. Jeho hlavní hybnou silou je gravitace a stačí jí k tomu minimální převýšení, přibližně pouze milimetr na metr délky slaniska. Lidé zde pracující se nazývají paludiers, doslova „bažináři“. Cílem celé soustavy kanálů je, aby za pomoci větru a slunce došlo k co největšímu odpařování vody a zbyl velmi koncentrovaný roztok. Krystalizační nádrže oeillet jsou hlavním článkem získávání krystalků soli z roztoku, kde je až 300 g soli na litr vody.

Produkují se zde dva typy soli – Gros Sel (šedá hrubší sůl) a jemná Fleur de Sel. Právě Fleur de Sel je jednou z nejcennějších solí mezi kuchaři. Fleur de Sel se získává z povrchu hladiny solného roztoku. Má jiskřivě bílou barvu, nikdy totiž nepřijde do styku se dnem, jako šedá sůl. Čerstvě po vytěžení má Fleur de Sel červenou barvu, teprve sušením na slunci je pak zářivě bílá. A jelikož někdy i jemně voní po fialkách, vžil se pro tuto sůl název Fleur de Sel (solný květ). Výroba soli zde probíhá po staletí tradičním způsobem, který se dědí generačně a má základní faktory vodu, slunce a um pracujících paludiers.

Marais Salants oplývá také bohatým ptactvem

Za den se dá při dobrém počasí a větru vytěžit až 50 kg šedé soli. Tato šedá sůl je ve Francii velmi oblíbená zejména pro přípravu pokrmu carpaccio (velice tenké plátky syrového hovězího masa či z lososa), do polévek či pro slanou krustu, ve které se pečou ryby. Fleur de Sel je královnou solí a její použití v kuchyni je všestranné. Solná pole Marais Salants jsou od roku 1996 pod ochranou jako přírodní památka Francie. Nejen kvůli produkci soli, ale také proto, že zde žije cca 180 druhů ptáků, z toho 70 druhů zde sídlí. Na první pohled nehostinná krajina solných bazénků však oplývá jedinečným životem. V roce 2000 nebyla žádná sklizeň, neboť zde ztroskotal ropný tanker Erika a celá oblast byla pečlivě uzavřena a sledována, aby nedošlo k nenávratnému zničení polí. V současnosti zde pracuje asi 250 paludiers a za příznivého počasí vytěží každý paludier až 100 tun soli, což dává dohromady cca 25000 tun soli. Můžeme odsud navštívit další zajímavá místa regionu Bretaň a sousedního regionu Pays de la Loire. Určitě stojí za návštěvu nedaleké středověké město Guérande s nejzachovalejším městským opevněním, které se na území Francie nachází. Cestování po Bretani nás zavede do spousty zajímavých míst až ke „konci světa“, skalní útesy Pointe du Raz. Zajímavým tipem je také návštěva celého pobřeží Grande Côte.

Booking.com