Porto Vecchio - korsický starý přístav

Porto Vecchio (Korsika - Francie)
Porto Vecchio (Korsika - Francie)

Na jižním cípu středomořského ostrova Korsika nelze minout třetí největší město na ostrově vůbec, jehož jméno je celkem prosté: Starý přístav (Porto-Vecchio). Obývá ho bezmála třináct tisíc obyvatel, nejde tedy o nijak velké sídlo a pro turisty díky tmu představuje ideální destinaci, neboť ho mohou pohodlně prozkoumat během dne a absolvovat tak příjemný a zároveň naučný výlet.

Stejně jako pro ostatní korsická města i pro Porto Vecchio platí, že je opravdovou studnicí historických svědectví. Vzhledem k její strategické poloze se na Korsice odehrálo mnoho dějinných událostí, po kterých zůstalo nespočet památek a pozoruhodných míst stojících za vidění. Tenhle francouzsko-italský ostrov totiž v minulosti ovlivňoval dějiny celé Evropy. Připomeňme jen, že je například rodištěm slavného vojevůdce Napoleona Bonaparte.

Vraťme se však k samotnému Porto Vecchio, známému také jak Město soli. To proto, že v dřívějších dobách se na území města rozkládaly rozsáhlé solné bažiny. Kvůli tomu se zde však dařilo také komárům přenášejícím malárii, místo proto bývalo vždy střídavě obydleno a opět opuštěno. První osadníci pocházeli možná již z dob pravěkých, v okolí obce se totiž nacházejí bohatá naleziště prehistorických obydlí z doby bronzové.

Porto Vecchio pravděpodobně fungovalo jako přístav již v dobách římského impéria. Z té doby také pochází první opevněné zdi, jejichž pozůstatky mohou turisté obdivovat dodnes. Další historicky doložené osídlení se nám však zachovalo až ze šestnáctého století, kdy Korsika patřila italskému Janovu. Tehdy se objevily první snahy území uměle odvodnit a vysušit, aby se definitivně zamezilo šíření malárie.

Její epidemie totiž několikrát zasáhla do snahy janovských osadníků vybudovat za ruinami římských zdí nové město. Úspěch však přišel až o několik století později, paradoxně k tomu významně přispěla druhá světová válka a zejména spojenečtí letci a vojáci. V polovině dvacátého století bylo na území Porto Vecchio založeno nové město, které se na suchém podloží konečně mohlo perspektivněji rozvíjet.

 TIP   Více fotografií z Porto Vecchia si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Co se počtu obyvatel týče, dnes je Porto Vecchio sice šestkrát menší než největší korsické město Ajaccio, o prázdninách během letních měsíců ho však navštíví až čtyřicet tisíc turistů za sezonu a jeho velikost se tak zčtyřnásobí. Pro návštěvníky sem vede poměrně snadno přístupná cesta díky trajektovým spojením z Itálie, takže ti si jen neradi nechají ujít příležitost spatřit na vlastní oči řadu zajímavých památek.

A kdo je unaven po celodenním pochodu úzkými uličkami dlážděnými kamennými hlavami, ten jistě rád spočine u moře na bělostných plážích lákajících ke koupání. Ty jsou mimochodem považovány za jedny z nejkrásnějších na ostrově vůbec. A kdyby nic jiného, už to stojí za návštěvu, neboť pláže nejsou zrovna doménou tohoto hornatého ostrova. Pokud budete v této části ostrova, neměli byste vynechat návštěvu nedalekého Bonifacia.

Aktualizace 26.11.2020
Booking.com