Huelgoat v Bretani je místem hlubokých lesů
Huelgoat je skoro tajemná francouzská vesnička v oblasti Finistére, jež se ukrývá mezi jednotlivými úkazy mimořádně kouzelné a turisty lákající přírodní scenérie bretaňských krajin. Své jméno dokládá na dvou významech: „vysoký“ a „les (popř. dřevo)“. Proto jistě nezpochybnitelnou dominantou Huelgoat jsou hluboké lesy s vysokým stromovím, od buků, dubů a kaštanů po mnohé jiné druhy stromů a keřů. Jedinečné vlhké podmínky jsou doslova živnou půdou pro kapradiny a mechy.
Na první pohled ospale vyhlížející vesnice v područí klidného jezera, jež potěší nejednoho rybáře, se s každým dalším krokem proměňuje v živé divadlo mechem porostlých balvanů, jež zobrazuje Bretaň v jejích nejsytějších barvách. Turisty vyhledávaný cíl je pozůstatkem kdysi existujícího pralesa, jehož nádech v sobě skrývají mnohé jeskyně (La grotte d‘ Artus nebo La grotte du diable), propasti, balvany, na nichž se mohou děti vyřádit a unavit a o kterých se povídá, že je tu rozházel nevrlý obr Gargantua, jemuž se nelíbila kaše, kterou mu obyvatelé Huelgoat podali k jídlu, skály či menhiry (Le menhir de Kerampaulven nebo Le menhir de Kerlescun), vodní plochy La mare aux sangliers či La mare aux fées a mnohé další.
Symbolicky pojmenovaná řeka Rue d‘ Argent ještě dnes odráží odlesky dříve těženého stříbra a olova. Historické památky však nezůstaly pozadu a přední místo mezi nimi zabírá starý vodní mlýn Le moulin du chaos, jenž kolem sebe mezi rozlehlými kluzkými cestičkami snoubí kamenitý svět plný zeleně vytesané do pomyslných obrazů inspirovaných křesťanskými mýty, kostelíky La kapelle Notre-Dame-des-Cieux či L’église Saint-Yves de Huelgoat, v neposlední řadě pak pozoruhodné, bary a obchůdky lemované náměstí, kde sídlili monarchové v 18. století, La place Aristide Briand. Pokud vás kameny a balvany neomrzely, je na čase přesunout se o kousek dál a objevit kouzlo neolitických menhirů v městečku Carnac.
Máte-li v plánu vrátit se z dovolené s vítězným: „viděl jsem to nejkrásnější z Francie“, nesmíte opomenout navštívit kostel sv. Ronana, jenž se nachází v obci Locronan. Vodní živlové již jistě cítí v kostech, že je duše táhne k přístavnímu městu Audierne, kde se nalézá zajímavé akvárium, či pro suchozemské tvory příhodnější vábnička ornitologická rezervace. Nikoli méně zajímavým místem Bretaně je bezpochyby Qiumper, starobylé hlavní město keltského dědictví.
Marek Kos | 4.7.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
0,6°C
|
Předpověď počasí |