Soul – jihokorejská metropole

Lotte World Tower v Soulu (Jižní Korea)
Lotte World Tower v Soulu (Jižní Korea)

Přemýšlíte, kam zamířit na svou příští dovolenou? Možná už jste navštívili většinu evropských metropolí a máte pocit, že byste chtěli poznat něco trochu exotičtějšího. A proč ne? V následujících řádcích pro vás máme zajímavý tip. Seberte odvahu a zamiřte tentokrát až k jedenácté rovnoběžce, do jihokorejského Soulu. Čeká na vás město, na které jen tak nezapomenete. A především poznáte zcela jinou kulturu.

Pro moderní Soul je typické především panorama mrakodrapů

Soul je hlavním městem padesátimilionové Jižní Koreje a má stejný počet obyvatel, jako samotná Česká republika. Pokud vezmeme v úvahu ještě čtrnáctimilionovou aglomeraci, výsledkem je druhé největší město na světě a předběhlo jej jenom japonské Tokio (i když tyto žebříčky jsou hodně zavádějící a hned několik světových měst je "největších").

Soul má za sebou mimořádně dlouhou historii, odborníci nalezli zmínky o městě ležícím na řece Hangang pocházející již z 18. století před naším letopočtem. Soul se v počátcích své existence rozkládal v údolí mezi čtyřmi horami, což z něj pochopitelně činilo pěkné romantické zákoutí. Zmíněné čtyři vrcholky jsou však již dnes plně zastavěné zejména moderní a futuristickou architekturou a při panoramatickém pohledu na město původní pahorky sotva zaznamenáte. Současnou dominantu místo toho tvoří lesy mrakodrapů, mostů klenoucích se přes řeku a především věž Soul Tower, která je se svými 483 metry nejvyšším bodem celého Soulu.

Co si nenechat ujít při návštěvě Soulu?

Při návštěvě Soulu si nenechte ujít například královský palácový komplex Kjongbok (nebo také Gyeongbokgung), který je svou architekturou věrný tradičním východoasijským pagodám a symbolizuje místní buddhistickou kulturu. V samotném srdci Soulu leží „luxusní“ čtvrť Mjong-Dong, která je proslulá nákupními centry a zábavními podniky.

Samozřejmě k Asii patří tržiště a nejinak je tomu i v Soulu. Je to zajímavý kontrast k luxusním shopům a můžete zde koupit spoustu zajímavých věcí, nebo se jen tak poflakovat a pozorovat místní. Turisty velmi vyhledávanou komoditou je ženšen, který je zpracován v rozličných formách. Na produkty z ženšenu jsou zde celé specializované obchody, ale pozor na ceny ať vás nenapálí! Nezapomeňte také na místní jídlo a navštivte místní restaurace a ochutnejte něco z tradiční kuchyně. Obzvláště tady budou spokojení milovníci polévek.

Pokud se budete toulat ulicemi tak si povšimněte spořádanosti místních obyvatel. Při čekání na autobus stojí v disciplinovaně v řadě a vůbec je nenapadne se předbíhat. V Koreji je také mimořádně bezpečno a krádeže jsou tady spíše výjimkou, což ovšem neznamená, že si nemusíte dávat pozor na věci.

Korejci jsou také milovníci mobilních telefonů a všelijakých elektronických zařízeních. Taxikář má běžně v autě na skle nalepenou GPS, dva telefony a ještě tablet. Všechno to pípá, hraje a vyluzuje všemožné zvuky. Když Korejci někde čekají, jsou všichni zahleděni do svých přístrojů a ponořeni do své bubliny. Je pravdou, že v Evropě je to již také běžný obrázek.

No a milovníci sportu by si rozhodně měli najít čas na návštěvu olympijského areálu, který zde zůstal jako památka na letní olympiádu z roku 1988.

Booking.com