Palácový komplex Gyeongbokgung v Soulu

Palácový komplex Gyeongbokgung v Soulu (Jižní Korea)
Palácový komplex Gyeongbokgung v Soulu (Jižní Korea)

Soul, hlavní město Jižní Koreje, je druhé největší město na světě. Samotný Soul obývá stejný počet lidí, který podle statistik žije v České republice, tedy deset milionů, v aglomeracích se jich potom sdružuje dalších čtrnáct. Pokud se necítíte dobře mezi davy, pak vás tato informace patrně právě odradila od návštěvy Jižní Koreje. Neměli byste se však nechat rozhodit! Nechat si ujíst příležitost spatřit na vlastní oči Soul, to by totiž byla velká chyba. K vidění je toho zde totiž opravdu celá řada a pár dní vám rozhodně nebude stačit.

Historická perla ukrytá mezi mrakodrapy

V následujících řádkách se podrobněji zaměříme na jednu z turisticky nejatraktivnějších pamětihodností celého Soulu, a sice palácový komplex Gyeongbokgung. Zatímco velká část města nabízí návštěvníkům svou moderní a takřka futuristickou tvář (při pohledu na panorama Soulu si nelze nevšimnout stovky metrů vysokých mrakodrapů zářících do noci jako souhvězdí), Gyeongbokgung toto pravidlo poněkud narušuje. Představuje totiž exkurzi do mimořádně dlouhé a bohaté historie celé Jižní Koreje a symbolizuje nejen korejskou jednotu, ale rovněž staleté boje s okolními národy, které se systematicky snažily narušovat svrchovanost dnešní Korejské demokratické republiky.

Rány od sousedů

Gyeongbokgung je na první pohled souborem zcela tradičních východoasijských pagod s typickou architekturou. Soubor paláců, který byl v dobách jejich největšího rozkvětu na pět stovek, se nachází v severní části města a jako sídlo králů sloužil po dvě staletí. Dnes již funguje primárně jako turistická atrakce, duch zajímavé minulosti se z něj však zatím nevytratil. Palác byl založen již na konci čtrnáctého století a přečkal během své existence hned několik vydrancování nebo vypálení od nepřátelských národů a států. Zatím poslední ránu zasadili paláci Gyeongbokgung v roce 1985 Japonci, kteří zde zavraždili tehdejší královnu Min. V areálu dnešního paláce je zachováno zhruba 40% původní zástavby.

Booking.com