Turecko – Aktuální počasí

Horkovzdušné balóny nad Kappadokií (Turecko)
Horkovzdušné balóny nad Kappadokií (Turecko)

Jaké je vlastně počasí na Bosporu nebo v Kappadokii? Můžeme vám napovědět snad jen to, že tu nebude moc podobností. Nížina se střídá s pahorkatinou a vysloveně horskou oblastí, jako je třeba hranice s Arménií, kde leží bájemi opředená hora Ararat. Pojďme si tedy vše podrobněji rozebrat, protože Istanbul, Sanliurfa a Trabzon je trojúhelník, v němž je spoustu rozdílností – na první pohled možná nečekaných.

Kdy je nejvhodnější doba pro cestování do Turecka?

Pokud se chcete vydat právě do Turecka, vřele vám doporučujeme, abyste se zaměřili na konec jara, léto a začátek podzimu. Jinými slovy – květen, červen, červenec, srpen, září a první dva říjnové týdny. Pak už začne častěji pršet a klesají samozřejmě i teploty, což není pro většinu turistů zrovna ideální zpráva.

Ptáte-li se na nejvhodnější měsíc, který doporučuje většina cestovatelů, je to červen. Teploty ještě stabilně lehce pod třicet, teplé sluneční paprsky a pořád ještě ne úmorné vedro. Musíte ale vzít na vědomí i fakt, že právě tehdy je turistická sezona na vrcholu a zřejmě v některých letoviscích bude spíš trochu přeplněno než poloprázdno. V létě sice teploty jdou i hodně přes třicet, ale slunce svítí i třináct hodin denně, neprší a přímořská letoviska si tak jistě užijete do sytosti…

Sníh je vzácností, ale potkat se s ním v Turecku samozřejmě můžete

I když jednou v Istanbulu napadl skoro metr sněhu, rozhodně se není proč obávat opakovačky. Toto město nabídne klasické středomořské klima, ve vnitrozemí pak očekávejte spíš horké a suché léto a chladnější zimu, která většinou proprší nebo dokonce prosněží. Ale sníh je tu vzácnost, uvidíte jej třeba na čepičce Araratu a jen ve vyšších polohách – v Turecku určitě nejsou jenom hory. Když se vydáte do Turecka v našich zimních měsících, připravte se, že nebezpečí urputného deště je nepoměrně vyšší než během léta.

 

Přehled aktuálního počasí v Turecku

Istanbul

Click for Istanbul, Turkey Forecast

Ankara

Click for Ankara, Turkey Forecast

Antalya

Click for Antalya, Turkey Forecast

Alanya

Click for Alanya, Turkey Forecast

Bursa

Click for Bursa, Turkey Forecast

Canakkale

Click for Canakkale, Turkey Forecast

Konya

Click for Konya, Turkey Forecast

Denizli

Click for Denizli, Turkey Forecast

Nigde

Click for Nigde, Turkey Forecast

Bodrum

Click for Bodrum, Turkey Forecast

Sanliurfa

Click for Sanliurfa, Turkey Forecast

Diyarbakir

Click for Diyarbakir, Turkey Forecast

Van

Click for Van, Turkey Forecast

Kars

Click for Kars, Turkey Forecast

Erzurum

Click for Erzurum, Turkey Forecast

Trabzon

Click for Trabzon, Turkey Forecast

Samsun

Click for Samsun, Turkey Forecast

Edirne

Click for Edirne, Turkey Forecast

Booking.com