Turecký Side kombinuje památky a pláže

Město Side je jednou z turisty oblíbených destinací pro letní dovolenou. Nachází se necelou hodinku jízdy od letiště Antalya na Turecké riviéře. Jedná se o historické město, které nabízí krásné pláže ke koupání a relaxu, zároveň je tu i mnoho antických památek a nespočet restaurací, hotelů či obchodů. Na své si přijde každý.

Jestliže budete hledat nějaké fotky ze Side, jako první najdete fotky ze starého města, které určitě doporučuji k návštěvě. U starého města se nachází větší parkoviště, ze kterého poté dojdete až k přístavu. Dá se využít i turistický vláček, ale opravdu to není nijak daleko pěšky. Už po cestě minete antické sloupy a dochované části z římských staveb, které jsou volně přístupné.

Starému městu, které leží na poloostrově, dominuje římský amfiteátr ze 2. století. Římané touto stavbou nahradili tehdejší hélenistické divadlo a jednalo se o největší divadlo v celé starověké Pamfylii. Amfiteátr byl ve starověku centrem umění a kultury, konalo se tu mnoho představení, her, gladiátorských a zvířecích zápasů. V Byzantské době byl následně amfiteátr přeměněm na kostel a prováděly se tu křesťanské rituály. Dnes se tu hlavně během letní sezony konají koncerty či jiné kulturní akce. Jestliže chcete amfiteátr navštívit, je třeba si zakoupit vstupenku, která vyjde na 55 TRY. Nicméně část amfiteátru můžete vidět z ulice, proto pokud nejste velkými fanoušky historie, možná vám to takto bude stačit.

Vedle amfiteátru se nachází museum, které bylo původně římskými lázněmi. V pěti velkých místnostech lázeňských domů můžete spatřit dochované ruiny, díky kterým si můžeme představit každodenní život ve starověku. Přístupné jsou také zahrady, které se využívají k výstavám. Vstupenka do muzea vyjde na 25 TRY.

Staré město je protkané sítí historických uliček s různými obchůdky se suvenýry a restauracemi. Asi nejfotogeničtější místo celého města jsou ruiny sloupů a částí zdí, které se dochovaly ze starých římských a řeckých chrámů (Apollonův chrám) kousek od přístavu.

Zbytek města Side se nachází podél pláží, kde se najdete luxusní hotely a turistické komplexy. V této části města bydlí většina turistů. Mnoho hotelů již nabízí pro své hosty vlastní bazén, nicméně pláže jsou v Side relativně čisté a udržované. Pláže jsou převážně písčité, ale můžete najít i mix. písku s malými kamínky. Moře je mělké, bez větších vln, dají se tu půjčit slunečníky a lehátka za poplatek. Díky velmi příznivé teplotě se tu lze koupat od května do října (otužilci mohou vyzkoušet i duben nebo listopad), nicméně je třeba počítat s tím, že přes letní sezonu jsou jak pláže, tak i stare město přeplněné turisty z celého světa.

Nedaleko Side se nachází větší město Manavgat, kam jezdí pravidelně mikrobusy, případně taxi. Toto město již není tak turistické, proto ceny služeb jsou o něco nižší než v Side. Ze Side se lze autobusy dostat i do Alanye nebo Antalye, což jsou fajn destinace na jednodenní (nebo i vícedenní výlet).

Booking.com