Kudy kam - Van
Centrem východního Turecka je město Van. Dostat se sem je trochu zdlouhavé vzhledem k přemíře vojenských checkpointů, stojí to ovšem za to. Van je dobrou základnou pro výlety po zdejším okolí.
Ubytování ve Vanu
Ubytování není příliš těžké najít. V centru najdete hotely všech úrovní. Cizinců sem příliš nejezdí, takže nejsou nijak plné. Některé , zvlášť levnější GH pořádají různé výlety po okolí, ale myslím že lepší je se podívat se kolem na vlastní pěst.
Ipek – 14TR double pokoj bez koupelny, bez snídaně. Hodně špatný, jen na přespání. (2004)
Sahin – 28TR double pokoj s koupelnou, snídaní. Slušná úroveň. (2004)
Doprava do Vanu
Meziměstská doprava
Silnice do Vanu vede po pobřeží jezera a v době naší návštěvy (2004) se celá opravovala, takže závěr cesty byl nesmírně pomalý. Příjezd do Vanu je silně kontrolován vojáky, cestou je několik kontrolních stanovišť při kterých se všem přijíždějícím kontrolují doklady. Večer je doprava kvůli bezpečnostním opatření limitovaná. Po páté hodině odpolední už moc dopravy nevyjíždí, silnice prý bývají uzavřeny vojáky.
Autobus
Autobusový otogar se nachází trochu dál od centra. U přijíždějících autobusů čekávají dolmuše, které vás odvezou do centra. Kde vystoupit poradí ochotně místní, nejlepší to asi bude poblíž křižovatky Beş Yol, kterou začíná rušná hlavní třída Cumhuriyet Caddesi.
Spojení do:
Diyarbakir: 20TR, 7h, 410km
Ankara: 50TR, 22h
Istanbul: 60TR, 24h
Dolmuš
Stanoviště dolmuše do Gevasu a Akdamaru odjíždějí ze seřadiště kousek od třídy Zübeyde Hanin Caddesi. Do ostatních míst odjíždějí dolmuše z otogaru v centru, na Iskele Caddesi asi 500 m od Beş Yol.
Spojení do:
Dogubeyazit: 8TR, 2.5h, 185km
Akdamar: 2-2.5TR
Vlak
Vlakem přímo do Vanu se nejspíš nedostanete. Trať sem sice vede, ale vlaky sem nejezdí. Z vzdálenějších destinací můžete dorazit na některé z míst ve východním Turecku a odtud pak pokračovat autobusem. Například Vangolu Ekspresi končí v Elazigu.
Zajímavosti ve Vanu
Ve městě je asi nejzajímavější atrakcí Vanské muzeum. Starý Van byl na počátku 20. století téměř kompletně zničen. Většina za válečných událostí roku 1915, to ostatní v 50. letech při zemětřesení.
Van je především skvělou základnou pro prozkoumání malebného okolí. Pěkný výlet si uděláte k hlavní dominantě okolí Vanské skále Van Kalesi. Na jejím vrcholku se nachází zbytky staré urartské citadely. Je odtud také výhled na okolí a jezero Van. Z centra je to asi 3 kilometry a jezdí sem po hlavní třídě od Beş Yol dolmuše (0.4TR), které na zamávání zastaví. Můžete se však projít i pěšky.
K jezeru je nejlepší udělat si výlet spojený s plavbou na ostrůvek s kostelíkem Akdamar. Zpáteční lístek na loď je za 2.5TR, vstupné na ostrov je 2TR (2004). K přístavišti „Iskele“ se dostanete dolmušem, který jezdí přes Gevaş. Za cestu tam jsme platili 1.5TR plus příplatek k přístavišti 0.5TR, zpátky odtud už 2.5TR (ceny jsou tedy trochu smluvní). Dolmuše odjíždějí z místa, které se trochu špatně hledá, kousek od třídy Zübeyde Hanin Caddesi.
Z druhé strany jezera se nachází město Tatvan. V okolí jezera je působivé pohoří Nemrut Dagi (jiná než ta se sochama). Hora je vyhaslým vulkánem o výšce 3000 metrů. Zdejší hory jsou oblíbeným cílem pro túry.
Ze vzdálenějšího okolí je zajímavá urartská pevnost Çavuştepe, která je od Vanu asi 25 kilometrů. Odtud je to pak asi 33 kilometrů ke středověkému kurdskému hradu Hoşap, nacházejícím se u vesnice Güzelsu. Dostanete se sem dolmušem, ale bezpečnostní situace se ve směru na Hakkari se různí.
Irena Hrušková | 14.6.2006
Aktuální počasí v destinaci
|
-2,7°C
|
Předpověď počasí |