Ararat – setkání pod biblickou horou
Podle legendy prý právě tady přistála Noemova archa. Nikdy však nebyl podán žádný hodnověrný důkaz podporující tuto teorii a Ararat možná ani není tím správným místem. Mnozí věří, že to pravé místo kam dorazil Noe je daleko menší hora Cudi Dağ nad řekou Tigris. Arméni Ararat považují za svou posvátnou horu a za dobrého počasí ji prý zahlédnou ze svého hlavního města Jerevanu.
Ararat se tyčí nad městečkem Doğubeyazit nedaleko iránské hranice a přijet sem stojí už jen kvůli tomuto nádhernému panorama. Ararat neboli Ağri Dağ je vlastně vyhaslou sopkou a má dva vrcholy, vyšší Büyük Ağri (Velký Ararat) měří 5137m a nižší Küçük Ağri (Malý Ararat) má 3895m.
Dodnes někteří místní vesničané věří, že na Ararat není možno vystoupit, nebo spíš, že na tuto posvátnou horu by nikdo vystoupit neměl. První výstup na Ararat provedl roku 1829 německý horolezec Johann Jacob Parrot. Hora leží ve velmi citlivé, vojensky hlídané hraniční zóně. Dodnes není možné vydat se nahoru jen tak. Od devadesátých let byla oblast zakázanou zónou a probíhal tady boj mezi tureckou armádou a kurdskými povstalci z PKK. Dnes je již tato oblast klidná a úřady výstupy na Ararat povolují. O toto povolení je však nutno žádat předem a ne každý ho dostane.
My jsme se vydali do kurdské vesničky na úpatí hory, odkud je nádherný výhled na celé panorama. Ihned se za námi přišly podívat místní děti, pro které bylo naše natáčení a focení velkou atrakcí. Bylo to moc příjemné setkání a nebylo taky jediné. Právě tady v Doğubeyazitu jsme se další den neplánovaně setkali s naším kamarádem Štěpou, který se vypravil na cestu kolem světa.
Irena Hrušková | 23.11.2005
Aktuální počasí v destinaci
|
9,2°C
|
Předpověď počasí |