Kudy kam - Trabzon

Trabzon (Turecko)
Trabzon (Turecko)

Na cestě kolem pobřeží Černého moře je největším městem v Turecku Trabzon. Je zastávkou na pozemní cestě do Gruzie. Je tady plno ruských turistů a obchodníků, nápisy jsou mnohdy také v ruštině, kterou uslyšíte často kolem. Zvlášť v Trabzonu se projevuje syndrom „Nataš“, tedy dívek z bývalých republik Sovětského Svazu, které tady provozují výnosný byznys prostituce.

Ubytování v Trabzonu

S hotely je to v Trabzonu trochu problém. Ty levnější se mnohdy přeorientovaly na výnosnější „hodinový“ byznys, takže dávejte dobrý pozor, kde se to vlastně ubytováváte. Hlavně samostatně cestující ženy by si měly dávat pozor, aby nebyly náhodou omylem považovány za „Natašu“.

Nur Oteli – 55TR double pokoj s koupelnou, klimatizací a snídaní. Nově restaurované pěkné pokoje s pěknou koupelnou. Cena je vyšší, ale odpovídá komfortu. (2004)

Hotel Benli Palas – naprosto úděsná zkušenost, v tomto hotelu jsme nezůstali a urychleně se přesunuli vedle do Nur Oteli. Zmínka v průvodci, že hotel má problémy s kanalizací je jedna věc, ale to co vám záchodem přižene do koupelny je věc druhá. Za pokoj chtěli neodpovídajících 17TR. Vedlejší Nur Oteli po provedené rekonstrukci zvedl ceny. Tady je zřejmě tím pádem zvedli taky, ale naprosto neopodstatněně. (2004)

Ulice v Trabzonu (Turecko)

Doprava v Trabzonu

Meziměstská doprava

Autobus a dolmuš

V době naší návštěvy se právě v oblasti kolem Trabzonu podél pobřeží budovala mohutná magistrála. Otogar je asi 3 km od centra. Mnoho dolmušů zastavuje na terminálu Çömlekçi poblíž ruské tržnice. Nedaleko se nachází také přístaviště trajektů. Lístky na autobus můžete koupit v prodejnách autobusových společností v centru, odkud vás na nádraží odvezou minibusem.

Spojení do:
Kars : 30TR, 9h, 525km
Istanbul: 40TR, noční spoj, 18h, 1110km

Gruzie

Z Trabzonu do Tbilisi a Batumi jezdí autobusy. Vízum do Gruzie teď už nepotřebujeme, dřív se dalo vyřídit v Trabzonu. Přes Gruzii je možné tranzitovat do Arménie a Ázerbajdžánu. Jezdí i přímé autobusy. Prý se průvodčí snaží vybírat poplatek na „commissions“ během cesty, ale není to oficiální, tak zkuste odmítnout platit. Můžete také jet místní dopravou z města Hopa přes přechod Sarp nebo Posof.

Rusko

Po Černém moři se lze dostat z Trabzonu do ruského Soči. Trajekty jezdí 2x týdně. Katamarány jezdí nejspíš každý den. Je potřeba mít ruské vízum předem z Čech.

Kostel Aya Sofya v Trabzonu (Turecko)

Zajímavosti v Trabzonu

V Trabzonu stojí za návštěvu klášter Aya Sofya, s krásnými freskami. Klášter je dnes muzeum a vstupné je 2TR (2004). Otevřeno 8:00 – 17:00. U vchodu je malá zahradní restaurace, kde si můžete dát čaj. Z centra sem jezdí dolmuše.

Necelých 50 km od Trabzonu si můžete udělat výlet k úchvatnému horskému klášteru Sumela. Dostanete se sem ale jedině taxíkem nebo organizovaným výletem. Během léta by měly do Sumely jezdit dolmuše. Při vjezdu do Národního parku Altindere se platí vstupné cca 2USD. Přes léto od června do srpna je klášter otevřen od 9:00 do 18:00. V jinou roční dobu se časy mění.

Booking.com