Tři nejvýznamnější památky v Istanbulu

Západ slunce nad Istanbulem (Turecko)
Západ slunce nad Istanbulem (Turecko)

Istanbul přímo dýchá historií a orientem. Toto magické město v Turecku, kde se setkává východ i západ, nabízí mimořádný kulturní zážitek. Není mnoho měst, která by měla takovou koncentraci historických památek, nákupních zón, hotelů a restaurací v pěší vzdálenosti. Istanbul je přehlídkou slavné minulosti. Veškeré stavby jako jsou mešity, paláce, kostely a domy nesou znaky římského, byzantského a osmanského období. Jak jistě každý ví, Istanbul je největším a nejznámějším městem dnešního Turecka. Díky tomu, že se rozkládá na dvou kontinentech (Evropa a Asie), je přitažlivou turistickou destinací, a to nejen kvůli své pozoruhodné kultuře prosycené vůní tradičních jídel a všudypřítomného koření.

Prohlídku můžete začít návštěvou bezpochyby jedné z nejkrásnějších sakrálních památek světa – byzantského chrámu Boží Moudrosti, Hagia Sophia. Toto místo je dokonalou syntézou prvků Byzantské a Osmanské říše, můžeme tak pozorovat vlivy obou kultur pod jednou kupolí. Původní kostel byl později přestavěn na mešitu, dnes však uvnitř nalezneme muzeum Turecké republiky.

Hagia Sophia byla v roce 1985 náležitě zařazena mezi památky světového dědictví UNESCO, jedná se totiž o zásadní architektonický přelom. Dominantou stavby je cihlová kupole se čtyřiceti okny, dále stěny obložené šesti různými druhy mramoru a podlaha zdobena ornamentální mozaikou. Impozantní interiér, ale i vnější vzhled fascinuje nespočet návštěvníků.

Další významnou památkou v tureckém a islámském světě je takzvaná Modrá mešita neboli Sultanahmet Camii. Název Modrá mešita získala díky svému interiéru, který je vyzdoben přibližně dvaceti tisíci modrými dlaždicemi. Kaskádovité uspořádání jednotlivých dómů a 6 minaretů má na svědomí architekt Mehmet Aga. Interiér je bohatě zdoben lampami, vykládanými okny, dlaždicemi a malbami. Modrá mešita je stále funkční, a tak se není co divit, že koberec, který se zde nachází, je neustále vyměňován kvůli opotřebování věřícími.

Místní obyvatelé, kteří mají nekonečnou zásobu pohostinnosti, Vás pobídnou k návštěvě nejatraktivnějšího místa s téměř 4500 obchůdky. Staleté tržiště s názvem Velký Bazar nabízí možnost zakoupit vše, na co si vzpomenete.

Istanbulu je možné setkat se s lidmi různých kultur a národností. Budete tak svědky harmonického sloučení, které ve Vás probudí úplně nové pocity. Jste připraveni na prohlídku města tisíce a jedné noci?

Booking.com