Havana – ubytování a jídlo

Havana (Kuba)
Havana (Kuba)

Po pětihodinové cestě z Trinidadu přijíždíme za tmy do hlavního města Havany na stanoviště Viazul ve čtvrti Nuevo Vedado, která, jak jsem později zjistili, je poměrně vzdálená od turisticky významných oblastí. V hale Viazulu jsme se setkali s kubánským řidičem a průvodcem turistů, kterého nám doporučila naše kubánská známá, panem Santiagem Limou: (kontakt tel. Havana 975845), který v minulosti strávil delší dobu v bývalém Československu a hovoří plynně našim jazykem.

Svým starým, ale dobře udržovaným žigulíkem nás za 10 CUC odvezl do čtvrti Miramar, kde jsme měli zajištěno ubytování v domě advokáta Jorge Ricarda Gómeze Novoy (Calle 82-A, No724, entre 7aA y 9a, Miramar, Playa, La Habana 11600, tel./fax: (537) 202 6191, mobil: 5890 8270, email:jrsaulnovoa@yahoo.es). Ubytování předčilo naše veškeré představy. Vůbec celá čtvrť patří k tomu nejluxusnějšímu, co jsme na Kubě viděli, počínaje pětihvězdičkovými hotely, přes rezidence zahraničních velvyslanců až po vily místních Kubánců patřících k havanské smetánce. Z důvodu zajištění bezpečnosti byl dům dnem i nocí střežen dvěma střídajícími se statnými černochy za vydatné pomoci stařičkého kokršpaněla a neurčitého bojového plemene. Majitel nás ubytoval v jednom ze dvou padesátieurových pokojů, což sice není malá částka, nicméně je víceméně v souladu s tím, co uvádějí o ubytování v Havaně oficiální průvodci a navíc cena odpovídala rovněž kvalitě – speciálně kvůli nám nechal majitel napustit pěkný bazén v romanticky situované zahradě oplývající exotickými rostlinami, jakož i subtropickými dřevinami typu limetka a kubánský pomeranč. O pohodlí majitele, jeho staré maminky a jejich hostů se stará početné služebnictvo, které se ovšem vyznačuje typickou kubánskou povahou „maňana“, takže nejsou-li pod soustavným dohledem, své povinnosti příliš neplní a lenoší.

Havana (Kuba)

Kromě dvou pokojů v přízemí se v prvním patře nachází rozsáhlý hyperluxusní apartmán vybudovaný původně pro dceru pana Novoy. V současnosti je možné si jej pronajmout za hypervysokou cenu 250 EUR/noc. Nicméně při našem druhém pobytu v Havaně noc před odletem nám dal pan Novoa tuto rezidenci k dispozici za „standartní“ cenu 50 EUR.

Havana (Kuba)

Rovněž cena stravy byla v Havaně o poznání vyšší než jinde na Kubě. Ani jeho kvalita nebyla nejlepší, nicméně jsme alespoň narušili naši monotónní vajíčkovou ranní dietu, konzumací tvrdého sýra a salámu s toustovým chlebem. Poměrně příjemná byla i možnost snídaní a večeří přímo v zahradě u bazénu. Jestliže hlavní chody nepatřily k těm nejchutnějším, plně nám to vynahrazoval dostatek různorodého ovoce, jako např. frutabomba (místní název pro papáju), naranchas (kubánské pomeranče), piña (ananas), guayaba a další, pro nás naprosto neznámé druhy ovoce. K večeři nás opět nezklamali a podávali tradiční frijoles negros (černé fazole) s pečeným kuřetem, rýží a velkými salátovými mísami. Určitě ale můžeme doporučit i jiný druh fazolí, a to frijoles rojos (červené fazole), které se připravují s nadrobno nakrájeným vepřovým masem.

Havana (Kuba)

Pokud jde o ubytování v case ve staré Havaně, vzhledem k množství turistů by to bez předběžné rezervace mohl být v sezóně zvláště v podvečerních hodinách problém, ale a využitím místních dohazovačů jineteros, byste si měli poradit i tak. Ceny by se měly pohybovat do 50 CUC za standartní pokoj.

Havana (Kuba)
Booking.com