Trinidad – doprava a ubytování

Trinidad (Kuba)
Trinidad (Kuba)

Jízdné ze Santiago de Cuba stojí s kanceláří Viazul 33 CUC/os. Cesta trvá asi deset hodin (my jsem jeli přes noc – radíme opět se pořádně obléci, klimatizace nezahálela – náš trinidadský domácí to poté vtipně charakterizoval, jako že si řidiči autobusů myslí, že lidi z Evropy jsou něco mezi Eskymákem a tučňákem). Do Havany pak jízdné vyjde na 25 CUC/os.

Autobus z nákladního auta v Trinidadu (Kuba)

Všechny autobusy přijíždějí na malé autobusové nádraží (Piro Guinart e/ Maceo e Izquierdo) v centru města, které je opět obležené ochotnými dohazovači (radíme, nedejte se a zkuste si najít ubytování sami – na všechny se dostane). Jak již bylo řečeno, my jsme sem dorazili brzy ráno, ještě za tmy, a zatímco jeden z nás zůstal na parkovišti u autobusu, druhý se vydal hledat ubytování. Nebojte se zaklepat i na dveře, kde se nesvítí – majitelé budou rádi, že se u nich chce někdo ubytovat bez dohození přes jineteros, a pokud bude náhodou plno, jistě vám doporučí některého známého nebo rodinného příslušníka, který má zrovna volno.

Soukromé ubytování v Trinidadu (Kuba)

V Trinidadu také je malé nádraží, ze kterého vyjíždějí vlaky, ne co pět minut, jak se zpívá v jedné z českých písní, ale každý den v 9:30 hod. To je čas, kdy se vydává na asi pětihodinovou pouť parní lokomotiva s vláčky na vyhlídkovou jízdu po zdejším údolí Valle de los Ingenios obklopené horami a plnou políček s cukrovou třtinou, která byla v minulosti obdělávána trýzněnými otroky. Tato okružní jízda má jeden háček – cesta stojí 25 CUC/os. A zdejší nádraží bez pokladny a podrobnějších informací nás nepřesvědčilo o spolehlivosti návratu zpět do Trinidadu. Spíše si pronajměte bicykl nebo skútr a projeďte se po okolí sami – vyjde vás to levněji a zachováte si časovou nezávislost.

Trinidad (Kuba)

Ubytování zde nabízí spousta casas particulares – hlavně na ulicích José Martí, Antonio Maceo a příčné Simon Bolívar. Opět je snadno najdete podle modrého trojúhelníku. Pokud toužíte po přepychu a nevíte, co s penězi, můžete se ubytovat v elegantních hotelích stojících cca 15 km od města na poloostrově Península de Ancón (pohled z dálky nás přesvědčil, že v těchto monstrech netoužíme složit hlavu). Takže opět zůstaneme věrni ubytování v soukromí, a to nejen kvůli přijatelným cenám (opět kolem 25 CUC/noc), ale přitahuje nás poznávat nepoznané. Tzn. kubánské jídlo, lidi, kulturu. A to vše „typicky kubánské“ v hotelích nenajdeme… Tady nám dokonce pan domácí připravil skvělé ryby a langustu, za ceny asi o třetinu vyšší než v Santiagu, ale pořád celkem přijatelné. Proto doporučujeme poptat se na ubytování u něj: ing. Valentín Vilva Nochea, Calle Antonio Maceo No. 208, entré Frank Hidalgo Gato y Jesús Betancourt, 62600, Trinidad, tel. 53 (01419) 2942. V domku jsou dva pokoje, z nichž jeden z nich je poměrně moderně klimatizovaný, prostorný s vlastní terasou. A ještě jedno plus: z horní terasy domu je nádherný výhled na okolní zástavbu, moře a hory, které se v podvečer při západu slunce měnily v načervenalé velikány.

Humr na talíři v Trinidadu (Kuba)
Booking.com