Varadero – ubytování a doprava

Pláž ve Varadero (Kuba)
Pláž ve Varadero (Kuba)

Dle průvodců všechny mezinárodní i vnitrostátní lety přistávají na letišti Juan Gualberto Gómez (asi 25 km západně od Varadera). Jedná se o poměrně moderní terminál, ale bez valného spojení do města. Budete nejspíš nuceni opět využít služeb taxikářů nebo pokud přijedete s organizovaným zájezdem, bude na Vás čekat hotelový autobus. Řidiči těchto autobusů Vás po domluvě (pokud cestujete individuálně) taky rádi svezou za úplatu.

S využitím přepravní společnosti Viazul nás jízdné z Havany přišlo na 10 CUC/os. Autobusové stanoviště pro všechny dálkové autobusy se nachází na Calle 36, skoro uprostřed poloostrova. V dosahu najdete opět dostatek taxi, cocotaxi, jejichž majitelé Vás dopraví ochotně kamkoliv (cesta do veškerých hotelů Vás bude stát kolem 5 CUC vzhledem k centrálnímu umístění stanoviště).

Soukromé ubytování ve Varadero (Kuba)

S ubytováním v soukromí na Varaderu je problém. Oficiálně tady není žádný takový typ ubytování. Je to jediné místo na Kubě, kde je zakázáno, protože je zde dostatek hotelů vybudovaných zvlášť pro zahraniční turisty a ve všech kategoriích od cca 50 CUC/noc až po luxusní ceny, o které jsme se ani nezajímali. My jsme byli ubytování v soukromí na černo. Z bezpečnostních důvodů Vám tady neuvedeme kontakt na toto ubytování, jako to bylo u předešlých destinací (výjimku uděláme pouze na něčí osobní doporučení:-)). Ti Kubánci, kteří i přes zákaz poskytnou ubytování cizincům a přijde se jim na to, jsou postihování vysokou pokutou – cca 1500 CUC (při prvním „nachytání), 2000 podruhé a pak už vězení, což je pro zdejší obyvatele nehorázná suma a poslední trest je naprosto ultimátní. Takže my, jelikož jsme nechtěli našeho domácího uvést do problémů, jsme se snažili chovat během celého čtyřdenního pobytu hodně nenápadně, abychom neupoutali pozornost strážců pořádku…

Soukromé ubytování ve Varadero (Kuba)

Varadero se vůbec vůči domácím chová velmi macešsky. Do velkých hotelů nemají vůbec přístup, a to ani na pozvání hosta.

Booking.com