Sedm kubánských NEJ
Kuba je mezi Čechy nejoblíbenější exotická destinace. Právě sem se v zimě nejčastěji létá. Nejvíce na přelomu roku. Mohlo by se zdát, že Kuba je natolik známá destinace, že už nemá čím překvapit. Ale přesvědčíme vás, že i nejslavnější kubánské symboly mají svá tajemství
Kdo podnítil vznik mojita? A kde leží promenáda Svobody, ze které se mladí Kubánci toužebně dívají směrem, kde leží Spojené státy? Ještě předtím, než do vyhledávače zadáte „last minute Kuba“, věnujte pár minut následujícím řádkům. Budete se pak na dovolenou v rytmu salsy těšit ještě víc.
Pohled směrem k USA na Malecónu, NEJsvobodnější kolonádě
„Nábřeží Svobody“ – i tak se přezdívá slavné havanské pobřežní kolonádě Malecón. Vznikla už v roce 1901 a od hladiny moře ji dělí pouhý metr. Když vítr zvedne vlny, stříká voda až na dlažební kostky, které tady v některých místech jsou.
Kubánci ji považují za samé srdce Havany a tvrdí, že se tady schází po setmění celý svět. Turisté se proplétají mezi pruty rybářů, mladé dvojice kolikrát pohledem zabloudí na temné moře. Právě tím směrem totiž leží břehy Spojených států a právě proto je Malecón symbolem volnosti a svobody.
Desítky druhů rumy a doutníků – NEJslavnějších suvenýrů
Rum se na Kubě vyrábí už od 16. století a na plantážích ho na posilněnou popíjeli otroci. Později si ho na lodě přibalovali námořníci a platilo se z ním za otroky. Litr kvalitního rumu tady turisté pořídí za zhruba 800 korun a určitě nic nezkazí typickými značkami Planchao nebo Havana Club. Zárukou kvality je značka „carta blanca“ na etiketě.
Kromě zhruba šedesátky rumů se na Kubě vyrábí i několik desítek druhů doutníků. Kuba je prý „země tabáku zaslíbená“ a indiáni tady smotané tabákové listy kouřili už před příchodem Kryštofa Kolumba. Dnes tu funguje asi desítka továren, kde se doutníky vyrábějí poctivou ruční prací. Pokud si chcete přivést doutníky domů, pak počítejte s tím, že vše nad padesát kusů je nutné proclít.
Svobodný tanec v nesvobodné zemi – NEJžhavější salsa
Salse se přezdívá svobodný tanec v nesvobodné zemi. Vznikla na počátku 20. století spojením indiánských, španělských a afrických rytmů a dnes se tančí nejen na Kubě, ale v celém světě. Ti, kdo vyrazí do některého z kubánských letovisek, by měli alespoň jednou vyrazit na kubánskou „salsatéku“, kde se tančí dlouho do noci.
Tajemství mojita a Cuba Libre – NEJslavnějších koktejlů
Nebýt Kubánců a jejich výborného rumu, nikdy bychom nepopíjeli mojito a další koktejly, jejichž základem je bílý rum. Mojito navíc není žádný módní výmysl z posledních let. Jeho vznik se podle jedné z legend datuje až do 16. století. Tehdy byl nápoj podobný dnešnímu mojitu oblíbeným nápojem námořníků, včetně Francise Drakea.
Mladším sourozencem mojita je koktejl Cuba libre. Mix rumu, coly a limetkové šťávy začali popíjet vojáci ve španělsko-americké válce na počátku 20. století. Ti američtí navíc pití doprovázeli přípitkem „Cuba Libre!“ neboli „Svobodná Kuba!“ a jméno dnes světově známého koktejlu bylo na světě.
NEJvíce potápěčů – na Cayo Coco
Kolem Kuby leží v moři zhruba 4000 korálových ostrovů a ostrůvků. A při pobřeží v její centrální části pak souostroví Královská zahrada se svým největším ostrovem Cayo Coco. Dříve tady na pláži stálo jen několik bungalovů, dnes tu díky novému letišti vznikají menší moderní hotely přímo na pláži.
Často do nich vyrážejí potápěči. Cayo Coco a jeho okolí totiž patří k nejlepším potápěčským lokalitám v Karibiku – díky výborné viditelnosti a velké druhové pestrosti typické pro teplá tropická moře.
Varadero, turistické ghetto – NEJméně kubánské místo
Když se řekne „dovolená Kuba“, spousta lidí si představí právě Varadero. Míří sem zhruba třetina turistů, kteří dorazí na Kubu. Dvacet kilometrů dlouhý pás hotelů, pláží, restaurací a zábavních podniků zažil ten největší boom na konci 90. let. Nenechte se ale mýlit – na dovolenou sem jezdilo horních „deset tisíc“ už ve 30. letech 20. století. Mezi nimi například i mafián Al Capone.
Dnes je Varadero dostupné pro mnohem širší masu zájemců a nabízí všechno, co patří ke správné dovolené. Na druhou stranu ho ale pesimisté označují za nejméně kubánské místo ostrova. Místní sem ani nemají přístup, takže turisté, kteří chtějí zažít tu pravou kubánskou nespoutanou atmosféru, by měli vyrazit minimálně na výlet do nedaleké Havany.
Údolí cukrovarů, NEJvíce cukrovarů na jednom místě
Údolí cukrovarů, známé i pod anglickým názvem „Sugar mills“, leží nedaleko města Trinidad a je pozůstatkem na dobu, kdy byla Kuba světovým producentem cukrové třtiny. V zelené krajině jsou rozesety zbytky zhruba sedmdesátky cukrovarů. Výjimečná oblast je zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO a ročně ji navštíví na jeden milion turistů.
Jaroslav Hruška | 22.12.2011
Aktuální počasí v destinaci
|
28,5°C
|
Předpověď počasí |