Zaandam vás provede minulými staletími na cyklistické projížďce

Zaandam (Nizozemsko)
Zaandam (Nizozemsko)

Pokud máte rádi víkendy v sedle kola a nebráníte se malým výletům, nabízí se vám například nizozemský Zaandam, městečko, které leží na břehu řeky Zaan. Můžete si udělat takový malý výlet historií. Zdejší skanzen totiž připomene osmnáctý a devatenáctý věk, tedy období, které Holanďanům opravdu přálo. Kromě toho, že tu byla otevřena vůbec první evropská pobočka McDonaldu na začátku sedmdesátek, ještě o pár let dříve se dočkal založení slavný fotbalový celek AZ, jenž se dostal dokonce do finále poháru UEFA proti Ipswichi. A kdo by neznal Ronalda Koemana?

Udělejte si procházku s raně novověkou tématikou

Nejdůležitější je ale připomínka dávných dob, která láká tisíce turistů. A tak trochu za to může i jeden ruský car. Zajímá vás, o kterou postavu východních dějin jde? Na konci sedmnáctého století žil právě v Zaandamu Petr I. Veliký a v místě, co bude sloužilo za domov, dnes najdete muzeum nazvané zcela výstižně The Czaar Peterhuisje. Jde o jednu z nejstarších dřevostaveb v Holandsku, vyrostla již v roce 1632.

Petr odešel záhy do Amsterdamu, ale vzpomínka na něj zůstala dodnes. Domek samozřejmě není vystaven povětrnostním vlivům, díky nimž by chátral. Na prahu devatenáctého století totiž obestavěla dům ochranná konstrukce, tentokrát z cihel. Vzniklo tak vlastně malé a útulné muzeum. A pro úplnost, car Petr nebyl jedinou historickou osobností, které se zde líbilo. Připomeňme i Claude Moneta, jenž zde umělecky tvořil v druhé polovině 19. století. Právě v Zaandamu a okolí vzniklo na pětadvacet jeho děl. Pokročíme dál a vydáme se za zmíněným skanzenem?

Městská práva až od roku 1811

Dnes má Zaandam přes sedmdesát tisíc obyvatel, statusu města se ale dočkal až za napoleonských válek. Dříve se říkávalo také Saenredam, šlo o oblast doslova prošpikovanou větrnými mlýny, která prosperovala díky výrobě lodí a papíru. Pokud vás zajímá nizozemská historie, neměli byste vynechat celodenní výlet. V Zaanse Schans v provincii Severní Holandsko najdete vlastně něco hodně podobného jako u nás v Rožnově pod Radhoštěm. Valašské muzeum v přírodě jistě znáte, ale tady bude variace v holandském duchu. Mlýny, kde se mele mouka nebo lisuje olej, domky, v nichž se před několika generacemi běžně bydlelo, ale i další krásné stavby, ze kterých na vás dýchne historie. Nechybí ani pekárna, provozovna, co jednoduše nesměla v tehdejší Evropě nikde chybět!

 TIP    Více fotografií si můžete prohlédnout ve fotogalerii ze Zaandamu.

Otevřeno je celý rok, začíná se v deset ráno, končí v pět odpoledne, takže máte celodenní procházku zajištěnou. Vstupné je vymyšleno nadmíru originálně, za samotný přístup do skanzenu Zaanse Schans neplatíte, ale kdybyste chtěli vejít do některého z mlýnů, budete záhy o pár eur chudší. První turisté sem mohli zamířit na začátku šedesátých let minulého století, větrných mlýnů tu bylo několik stovek už mnohem dříve – šlo totiž o energii, kterou potřeboval místní průmysl a která byla k mání vlastně téměř zdarma. Mlýny si můžete prohlédnout i při vyjížďce na loďkách po řece Zaan, což je další turistická atrakce navíc. Kdo by odolal takové romantice, že?

Celkem sedm různých muzeí

Větrné mlýny se začaly budovat po roce 1574, Zaanse Schans je sedm muzeí spojených v jedno a například v roce 2014 sem zavítalo půl druhého milionu návštěvníků. To vše jsou zajímavá čísla, která jistě nalákají k návštěvě. Navíc, od hlavního nádraží Amsterdamu to budete mít asi dvacet minut cesty, což je další dobrý argument pro výlet. A jaké mlýny na vás čekají? Pozor, je jich celá řada a v každém se zpracovávalo něco jiného…

De Bonte Hen a De Zoeker jsou mlýny, které vyráběly olej. Naproti tomu De Huisman byl mlýnem na zpracování hořčice. De Kat (ano, doslova kočka) sloužil k přípravě různých barviv. A nejdůležitější bylo zpracovávat ječmen a dávat tím základní obživu tisícům obyvatel. Podívejte se také, jak vznikal sýr a kdo dělal v dávných dobách dřeváky. Sečteno a podtrženo, sedmnáctý a osmnáctý věk se vším, co k nim patřilo.

Prostě a jednoduše, poznejte historii ve všech jejích formách, jen tak si poskládáte mozaiku a dozvíte se, jak se dříve žilo. Navštivte také Volendam, vyzkoušejte pláže v Noordwijku. Turistika v zemi, kde vládnou tulipány, krokusy, sýr a větrné mlýny, může mít mnoho různých podob. Holandsko hraje všemi barvami, takže popřejeme jen dobrou chuť!

Booking.com