Co navštívit v Římě?

Koloseum v Římě (Itálie)
Koloseum v Římě (Itálie)

Řím je po zásluze nazýván „Věčným městem“, světovou metropolí je již bezmála tři tisíce let. Středisko antického světa postupně přešlo v centrum katolické církve a město vystavěné podle tradice na „sedmi pahorcích“ nad řekou Tiberou má tak obrovský věhlas napříč celou historií. A co byste měli jako turisté ve skoro třímilionovém hlavním městě Itálie určitě navštívit?

Pokud patříte mezi fanoušky antiky, nesmíte vynechat návštěvu Kolosea, které bylo dostavěno v roce 80 n. l. a bylo využíváno zejména ke gladiátorským utkáním či zápasům odsouzenců na smrt s divokými zvířaty. Ačkoliv jde v současné době už jen o zříceninu, stále má obrovský půvab.

Mezi další zajímavosti antického Říma patří třeba Forum Romanum či Pantheon (hlavní římský chrám zasvěcený prakticky všem bohům antického světa). Na pravém břehu Tibery je pak možné navštívit takzvaný Andělský hrad, jenž nechal vybudovat jako své mauzoleum císař Hadrianus. Dnes zde najdete mimojiné muzeum věnované historii Říma, což určitě vybízí k alespoň krátké návštěvě. A co takhle Caracallovy lázně, zbudované kolem roku 217, jejichž zříceniny jsou značně oblíbeným turistickým cílem?

 TIP    Chcete se více dozvědět o nejzajímavějších římských památkách? Podívejte se na naše další články:
          - Fontana di Trevi v Římě
          - Koloseum v Římě
          - Altare della Patria v Římě
          - Andělský hrad v Římě
          - Forum Romanum v Římě
          - Pantheon v Římě
          - Piazza Navona v Římě
          - Vítězné oblouky v Římě
          - Španělské schody v Římě

Protože je Řím také ústředním městem západního křesťanství, najdete zde také velké množství kostelů. Ať už jde o velkolepé baziliky nebo o podzemní katakomby, kde se tajně setkávali první křesťanští mučedníci. Nejzajímavější církevní stavbou v rámci Říma je v současnosti určitě bazilika sv. Petra, nazývaná někdy také Vatikánská bazilika, na jejíž výstavbě a výzdobě pracovali umělci jako Raffael Santi, Michelangelo Buonarroti nebo Gian Lorenzo Bernini. Monumentální kamenná stavba pojme najednou až šedesát tisíc lidí a je dlouhá více než dvě stě metrů.

Pokud jste nadšenci do kinematografie, užijete si nepochybně příjemný den při návštěvě studia Cinecittá, což je obrovský komplex vzdálený od Říma pouhých devět kilometrů. Studia Cinecittá spatřila světlo světa v roce 1937, natočeno zde bylo už více než tři tisíce filmů, zmiňme například oscarové snímky Ben Hur či Kleopatra.

V případě, že vás architektonické skvosty „Věčného města“ příliš neuchvátí, můžete samozřejmě zavítat i do moderní části Říma, kde najdete průmyslové předměstí se spoustou luxusních butiků či kaváren vybízejících k romantickému posezení.

Booking.com