Grado
Přiblížit Itálii z obecného hlediska je velice obtížné, proto se v následujících řádcích zaměříme na jedno zcela konkrétní místo – oblíbenou přímořskou destinaci Grado, ležící na severovýchodním pobřeží (tedy v Jaderském moři), nedaleko Benátek. Pro českého turistu představuje de facto první volbu, ze všech oblíbených plážových destinací se totiž nachází vůbec nejblíže. Pokud chcete vyrazit na letní dovolenou k moři do Itálie autem, pak právě Grado představuje ideální řešení. A jak brzy uvidíme, relativní geografická blízkost je jen jednou z mnoha předností.
Sluneční ostrov pro každého
Grado totiž nabízí kousek ode všeho, co od dovolené očekáváme: upokojí jak milovníky aktivního odpočinku a dobrodružství, tak ty, kteří preferují poklidnější dny na pláži.
Sportovci ocení možnost cyklistických i pěších výletů a bohaté možnosti vodních sportů, využít můžete i lodních výletů po laguně, které poskytují dech beroucí výhledy.
Zájemcům o historii pak Grado poskytne pestrý náhled do starověkých a středověkých dějin, zatímco milovníci přírody se budou moci kochat impozantními pohledy na mořskou hladinu a užívat si procházek v okolí, neboť oblast kolem Grada byla vyhlášena přírodní rezervací. A pro romantické duše zde čeká příjemné prostředí centra městečka, které nabízí úžasnou atmosféru starých časů, úzké uličky a výtečné italské pokrmy v místních tavernách.
Specifikem lázeňského městečka Grado je to, že se vlastně rozkládá na ostrově a s pevninou je spojeno hrází – tím připomíná daleko proslulejší Benátky (které koneckonců nejsou příliš vzdáleny). Sami obyvatelé nazývají své město „Sluneční ostrov“.
Velkolepá historie
Historie Grada sahá až do časů Julia Caesara. Starověký Řím tehdy osídlil blízké město Aquileus a Grado využíval jako prosperující přístav. Aquileus, ležící asi deset kilometrů do vnitrozemí, představoval významnou obchodní křižovatku – Řím zde obchodoval se Sýrií, Kyprem, Malou Asií i Arábií. Tak to fungovalo několik staletí, než se na sklonku existence římského impéria v pátém století našeho letopočtu nezačalo přibývat nájezdů barbarů.
Obyvatelé Aquileu se přestěhovali do bezpečnějšího útočiště, kterým nebylo nic jiného, než ostrovní přístav Grado. Počet jeho obyvatel se díky tomu významně navýšil a město se dočkalo značného rozvoje. Byla vystavěna místní katedrála Saint Eufemia s baptisteriem, bazilika Santa Maria delle Grazie a začala se rýsovat síť uliček, které tvoří jádro města dodnes. Množství obchůdků, kaváren, kostelů, náměstíček a romantických zákoutí stále lákají tisíce návštěvníků, které touží po nádechu minulosti.
Svého času bylo Grado dokonce slavnější a důležitější než nedaleké Benátky, které mu podléhaly z hlediska církevní hierarchie v důsledku horečné aktivity zdejšího patriarchy. Tím nicméně ty „slavnější“ čas Grada končí, postupně začala jeho sláva upadat a původní úspěchy zastínily rozvíjející se okolní města, jako právě zmíněné Benátky. Tak to zůstalo vlastně dodnes, což ovšem neznamená, že byste si návštěvu Grada měli nechat ujít. Šťastnou cestu!
Marek Kos | 28.6.2016
Aktuální počasí v destinaci
|
14,9°C
|
Předpověď počasí |