Pompeje vám zblízka ukáží život v době antického Říma
Jak se vlastně žilo ve starověku? Můžeme se podívat na kvalitní dokument v TV, přečíst si odbornou publikaci, ale také zažít všechno doslova na vlastní kůži. Pokud máte zájem o antickou procházku, nabízí se hlavně Pompeje. Tedy město, které před dvěma tisíciletími zasypal popel z Vesuvu, aby je znovuobjevila až moderní archeologie. Jednoduše řečeno, nikdo této zkáze nemohl uniknout. Osud Pompejí, města, které dostalo od sopky několik varování, byl zpečetěn během krátké chvilky. Horký srpnový den roku 79 se stal pro místní rezidenty tím posledním. Na více než šedesáti hektarech žilo přes jedenáct tisíc obyvatel.
A kdy se vydat na prohlídku?
Jde o jednu z nejatraktivnějších turistických destinací. Pompeje, které jsou blízko dnešní Neapole, navštívilo v roce 2015 na tři miliony turistů a zájem navíc každou sezonu stoupá. Pokud si chcete prohlédnout antické exteriéry opravdu zblízka a nedělají vám dobře davy návštěvníků, nabízí se jednoduchá rada. Zajděte sem spíše během podvečera, kdy už hlavní proud turistů minul a budete mít klid na procházku a poznávání staré epochy. Všechno podstatné si projdete asi za tři až čtyři hodiny. Každou první neděli v měsíci je vstupné zdarma (jinak řečeno, koupíte si online tiket za 0 euro), jindy zaplatíte za základní vstupenku od 11 do 23 euro podle toho, co budete přesně chtít vidět.
Historie Pompejí je velmi působivá
Město si užilo asi sedm století rozkvětu, původní osadu založili italičtí Oskové, řečtí a féničtí námořníci si pochvalovali zdejší přístaviště. Pompeje patří v jistou dobu i Samnitům a po ovládnutí Římany mají stále značnou míru autonomie. Zemětřesení z roku 62, které dosáhlo podle moderních odhadů šestky na Richterově škále, mohlo být pádným varováním. Zničilo totiž více než polovinu města, obnova však byla hodně rychlá. Pár týdnů před výbuchem Vesuvu vyschly ve městě studny, ale ani to nestačilo. Plinius starší sice s nasazením života evakuoval až dva tisíce obyvatel, většina lidí v Pompejích ale padla za oběť vulkánu.
A kdy archeologové začali pracovat?
Pompeje byly znovuobjeveny až v závěru 18. století, díky mravenčí práci archeologů se podařilo odhalit původní srdce města, odkrývání trvalo s přestávkami poslední dvě století. Projít se tedy můžete kolem lázní nebo fóra, ale také uvidíte zkamenělé ostatky lidí, kteří jednoduše nestihli utéct. Několikametrová vrstva lávy a popela je pak pohřbila po desítky generací. Uvidíte i četné fresky, které dokumentují život v ulicích města v 1. století n. l. Jak se žilo v Neapoli nebo v Římě v této době? Je pravdou, že zřejmě velmi podobně, jak ukazují malby. Snad jen s tím rozdílem, že Pompeje platily za menší město. Společně s Pompejemi podlehlo Vesuvu i město Herculaneum, zkáza potkala i Stabii nebo Oplontis. Bohatší Římané sem jezdili na rekreaci, mnoha stavením proto nechyběl prvotřídní luxus.
Stejnojmenné město najdeme poblíž
Mimochodem, Itálie má ještě jedny Pompeje, které jsou v bezprostřední blízkosti slavného archeologického naleziště. Město, které má dnes 25 tisíc stálých obyvatel, bylo založeno v roce 1891 a je pro mnohé turisty základnou pro objevování antické civilizace. V starověkých Pompejích se nabízí fórum s Apolónovým chrámem, amfiteátr s kapacitou moderních amerických hokejových arén a bazilika ze závěru druhého století před Kristem. Do velkého divadla se vešlo až pět tisíc lidí, jeho podobu si můžete prohlédnout v jižní části Pompejí. Faunův dům dává vzpomenout na Samnity, ve městě nechybějí prostorné lázně. K návštěvě vybízí i Dům Vettiů, na němž poznáte život bohatých obyvatel antické civilizace. A také město Sorrento, které je od Neapole asi padesát kilometrů daleko.
Marek Kos | 13.2.2023
Aktuální počasí v destinaci
|
15,6°C
|
Předpověď počasí |